ЗАКОПАВАЈУ ДОЊИ ВЕШ И ТО СА ДЕБЕЛИМ РАЗЛОГОМ: Звучи бизарно али у питању је НАУКА
Широм Швајцарске пољопривредници и власници вртова својевремено су закопали 2000 пара белог доњег веша у оквиру научне студије о квалитету тла.
Државни институт за истраживања Агроскоп добровољцима који учествују у истраживању слао је по два пара памучних гаћа које треба да закопају у свом врту или на имању.
Након одређеног времена доњи веш је ископан и испитан у каквом је стању, а то је показатељ у коликој су мери ситни организми разградили текстил.
Временом, тај покрет је постао глобалан. Наиме, овај баштовански трик за тестирање тла препоручује Pennsylvania Соил Health Цоалитион, америчка коалиција која укључује шеснаест оснивача, од невладиних удружења и образовних институција до државних агенција, а које се фокусирају на здравље тла. Наиме, они предлажу да се у врт закопа доњи веш, тврдећи како ће то открити је ли тло здраво, преноси јутарњи.хр.
Pennsylvania Соил Health Цоалитион није прва организација која подстиче људе да закопају доњи веш у земљу. Реч је о глобалном покрету који је започео у САД-у, а затим се проширио на остатак свијета, од Аустралије и Новог Зеланда до Европе. Изазов су многи прихватили, од грађана до институција. Циљ је свима заједнички: указати на важност квалитета тла и побољшати га.
„То ће бити показатељ квалитета тла“, рекао је шеф пројекта Марсел ван дер Хеијден. Еколог је открио и да су у Канади већ обављали сличне експерименте, мада не овако опсежне.
Од раније је познато да се у оквиру проучавања састава и квалитета тла у земљу закопавају врећице чаја.
Због тога су волонтери који су се јавили на позив Државног института Агроскоп и у земљу закопали и стандардне врећице чаја и узети узорке тла како би тестирали поузданост нове методе у којој се користе памучне гаће.
Пројекат се проводи под називом „Гаће као доказ“.
Суштина је да се дигиталном методом анализира разградња природних влакана. Што се пронађе више рупа на доњем вешу, значи да је тло здравије.
Хеијден је рекао да је једна од сврха студије истакнути на који начин тлу прете ерозија, прекомерна употреба ђубрива и изградња.
Агроскопови стручњаци кажу да се сваке године у свету у потпуности уништи подручје које је површином два и по пута веће од Швајцарске.. На таквим је подручјима касније немогуће обављати било какве пољопривредне радове, јер је тло неплодно.
Крстарица