СВЕТСКИ ДАН БЕЗ ДУВАНА ОБЕЛЕЖЕН И У СРБИЈИ: На предавању откривена ПОРАЖАВАЈУЋА СТАТИСТИКА, број младих који КОРИСТИ ЕЛЕКТРОНСКЕ ЦИГАРЕТЕ је ШОКАНТАН, а кључ здравих навика лежи у едукацији!
Светски дан без дувана обележен је данас широм света, али и у Србији.
У склопу обележавања овог датума, који нас подсећа на то да дуванска индустрија има велики утицај на младе, а статистике показују да сваки пети петнаестогодишњак у Србији користи електронске цигарете, програм „Mission: Oxygen” организовао је данас отворени разговор с наставницима, ученицима и руководством Техничке школе „Нови Београд”.
Директор Канцеларије Светске здравствене организације за Србију др Фабио Скано, који је учествовао у разговору с ученицима, истакао је да је потребна подршка и ангажман младих да Србија буде земља без дувана.
– Ми смо данас овде у нади да ћемо покренути активности на превенцији кориштења електронских цигарета и пушења у овој школи и шире, а планирамо да идемо и даље од тога, да вас уврстимо као пример активизма који би могао да се преслика у друге средње школе у Србији током следеће школске године – рекао је Скано.
Заменик амбасадора Аустралије у Србији Фил Андерсон истакао је да у тој земљи пушење и даље представља главни узрок смрти и инвалидитета који се може спречити.
– Влада предузима снажне мере да смањи пушење и употребу електронских цигарета, посебно међу младима. Захваљујући националној кампањи, дневна преваленција пушења је на путу да буде мања од 10 одсто до 2025. и одсто или мање до 2030. Одгађање узраста када млади први пут експериментишу са дуваном може смањити ризик да редовно пуше и повећати њихове шансе да успешно престану – нагласио је Фил Андерсон.
Руководећа партнерка у организацији Пропулсион Вилдана Дрљевић Бољанић истакла је да би млади кроз образовавање требало да стичу знања о квалитетном начину живота.
– Уз подршку родитеља, локалне заједнице, медија и наставника, школа треба бити простор у којем се промовишу здрави животни стилови. Желимо да учимо и од младих и говоримо језиком који је њима близак – поручила је Вилдана Дрљевић Бољанић.
Директорка Техничке школе „Нови Београд” Даниела Димеска, рекла је да школски систем представља место сусрета различитих генерација у којем се развија међусобно учење и разумевање о важним темама које данас муче младе.
– Кроз ову обуку разговарамо о опасностима које вребају како у дигиталном тако и у физичком свету, попут пушења, те заједно дефинишемо ко су нам узори и шта значи бити „кул” – истакла је директорка Техничке школе „Нови Београд”.
Поред здравствених стручњака и представника система образовања амбасадорка програма „Mission: Oxygen” ће ове године бити музичарка Ђана Смајо, која ће се као јавна личност ангажовати како би поруке о здравим и информисаним животним изборима допреле до што већег броја младих људи. Сличан програм, вредан више од милион евра, Пропулсион спроводи и у Хрватској и Босни и Херцеговини.