ОВОГ ЛИДЕРА НОВОСАДСКЕ ОПОЗИЦИЈЕ ЗОВУ ХУДИНИ: У његовом мандату нестала цела топлана, а створила се луксузна вила
На коалиционој листи за изборе који ће се у Новом Саду одржати 2. јуна поново су се нашле исте странке у чије време је 2010. нестала цела топлана – ПОКС, (тада СПО), Демократска странка и Лига социјадемократа Војводине.
Директор „Топлане“ 2010. био је Владимир Јелић, тада председник Градског одбора СПО-а, а сада потпредседник ПОКС-а. Њега је полиција у кривичној пријави поднетој 2011. Основном јавном тужилаштву у Новом Саду осумњичила да је док је био директор овог предузећа, био умешан у нестанак комплетне топлане „Мишелук“, једне од седам топлана у Новом Саду. Вредност нестале опреме процењена је на око 2,4 милиона евра.
Испарила опрема, цеви и трафостаница
Топлана „Мишелук“ некад је грејала цело Ново насеље, у коме данас живи 35.000-40.000 људи, а од 1991. године премештена је и служила је за загревање објекта Телевизије Нови Сад. Крађу су пријавили радници Новосадске топлане, а полиција је поднела пријаву против Јелића, као директора предузећа. Однета су два вреловодна котла снаге 11 и три мегавата, са комплетном аутоматиком и горионицима фирме „Саке“, који могу да раде на гас и мазут. Нестали су и постројење за припрему воде, електроника и пумпно постројење, фреквентни регулатор за покретање вентилатора, објекат направљен од метала који је покривао топлану. Из магацина је однето неколико километара челичних цеви, украдена је трафо-станица.
Управни одбор је ретроактивно, неколико месеци касније донео одлуку о расходовању опреме и њеној продаји у старо гвожђе, иако је такву одлуку могла да донесе једино Скупштина града као оснивач Новосадске топлане. По закону руководство и Управни одбор, имовином могу само да управљају, не и да је отуђују. У време кад се десила крађа топлане „Мишелук“ ДС је имала градоначелника, а ЛСВ председника Скупштине града.
За нестанак Топлане окривили Нато
Јелић и руководство „Новосадске топлане“ тврдили су да топлана „Мишелук“ није украдена, него расходована, зато што због оштећења у НАТО бомбардовању није у погону од 1999. Тврдили су да су сакупљачи секундарних сировина често крали делове и да су били принуђени да у јуну 2010. демонтирају и у магацин главне топлане код Лиманске пијаце, пренесу све машинске, електро и мерно-регулационих елеменате, а да је све што је остало на локацији отписано као отпад, и продато на тендеру у старо гвожђе. Пријава против Јелића је одбачена 2016. године.
Међутим, радници су тврдили да је топлана пре демонтаже била у идеалном стању, да су због бомбардовња само попуцала стакла на једном објекту, која су убрзо замењена. Тврдили су да је 2008. руководство, на чијем је челу био Јелић, преузело објекте у потпуно функционалном стању. Такође су тврдили да је руководство поднело фиктивну пријаву против NN лица, да би прикрило нестанак топлане, као и да у истрази није утврђено да ли се топлана заиста налази у магацину и ко је и зашто донео одлуку да се уклони обезбеђење, које је годинама чувало објекат.
Паре на граници и вила вредна милионе
Медији су након облодањивања афере с нестанком топлане објавили и интересантан податак да је Јелићев кум и његов заменик Владимир Попић заустављен на граници са Швајцарском са 300.000 евра у коферу. Новац му је одузет, а касније је враћен човеку који му га је, наводно, позајмио. Попић је кажњен због царинског прекршаја и забрањено му је да две године обавља руководеће послове у јавном сектору. Такође, Демократска странка је, након хапшења Борислава Новаковића 2013. због оптужби да је одобрио крађу 4,5 милиона евра на градњи Булевара Европе, тражила од полиција и тужилаштва да уместо што хапсе Новаковића, испитају одакле Јелићу вила од пар милиона евра, и да ли је могао да је заради од директорске плате.
vojvodinauzivo.rs