ДВЕ СОМБОРСКЕ УСТАНОВЕ СПРЕМИЛЕ ПРОГРАМ: Потрага за музејским благом
СОМБОР: У складу са традицијом брижног чувања историјске баштине овог краја, Градски музеј и Музеј Подунавских Шваба у Сомбору неће пропустити прилику да за овогодишњи Међународни дан музеја својим суграђанима омогуће бесплатан увид у добар део својих колекција и депоа.
Наиме, овим поводом два музеја ће данас бити отворена за све грађане од 17 до 22, односно 21 сат, а како је најављено у оба музеја, поред разгледања поставки, биће организовано и неколико пратећих програма.
Тако ће Градски музеј од 17 до 19 часова организовати игру „Потрага за музејским благом” намењену деци, да би од 20 часова, у дворишту Градског музеја, почео наступ сомборског бенда „The Хат Matters“. Организатори су саопштили да ће од 17 до 22 часа посетиоци имати при-
лику да бесплатно обиђу сталну поставку, као и изложбу цртежа једне од најзначајнијих српских сли-
карки, Надежде Петровић. Пред знатижељницима ће се наћи изложба „Надежда Петровић без боје“ која је пут до сомборског музеја пронашла из колекције Народног музеја из Београда.
Музеј Подунавских Шваба ће у термину од 17 до 21 сат публици представити сталну поставку, као и придружени догађај, изложбу у оквиру 9. Интернационалног фестивала стрипа и фантастике.
М. Мћ
Како наводе у овој јавној установи, до пожара је дошло због неодговорног понашања власника викендице која се налази у близини резервата.
„Пожар је угашен захваљујући брзој реакцији чуварске службе наше установе и Ватрогасно спасилачког батаљона из Зрењанина. Ватра је гашена са обале и воде, опремом која је набављена за овакве ситуације”, саопштили су ЈУ „Резервати природе”.
Велики пожар у Специјалном резервату природе „Царска бара” избио је и средином октобра 2018. године, а ватрогасци су се целу ноћ борили са ватреном стихијом.
Тада је ватра захватила трску и брзо се проширила на већу површину.
Установа „Резервати природе” је прошле године од Покрајинског секретаријата за урбанизам и заштиту животне средине добила четири милиона динара за израду плана заштите од пожара за „Царску бару“, као и за реконструкцију противпожарног пута и набавку опреме за гашење пожара у том заштићеном природном добру.
Том приликом је речено да је „Царска бара” у пожару, који ју је захватио 2018. године, претрпела велику штету, када је уништен део флоре и фауне.
Речено је и да у периоду када су суше, или када се скину пољопривредни усеви, неодговорни појединци пале своја стрњишта, па долази до пожара, попут тог из 2018. године.
Пројектом за који је средства обезбедила Покрајина предвиђена је израда плана заштите од пожара, уређење противпожарних путева и набавка опреме. Та опрема ће бити мобилна и служиће управљачу за интервентне ситуације.
Ж. Б.