НА ДЕПАРТМАНУ ЗА ФИЗИКУ ПРИРОДНО-МАТЕМАТИЧКОГ ФАКУЛТЕТА У НОВОМ САДУ Четири нова студијска програма
Осим мастер академских студија Екотуризам и заштита природе и основних академских студија Биоинформатике, Природно-математички факултет у Новом Саду од школске 2024/2025. имаће још четири нова програма.
Након 18 година откако су на Департману за физику почеле да се реализују основне струковне студије Оптометрије, указала се потреба за наставак усавршавања у тој интердисциплинарној области, те су уведене мастер студије у трајању од две године. Чинећи са физиком, медицином, психологијом, економијом, менаџментом и информатиком једну целину, оне су добра припрема за каријеру у примарној бризи о здрављу вида, подучавању и истраживању у научним круговима, те оптичкој и оптометријској индустрији.
Од јесени на истом департману, после неколико година паузе, враћа се мастер програм за наставни кадар у основним и средњим школама за предмете Физика и Астрономија. Методика, психологија и педагогија, уз две обавезне педагошке праксе, обе у трајању од 90 сати, чине суштину ових једногодишњих студија, чијим се завршетком стиче звање мастер професор физике.
Са применом такође креће још један реакредитовани студијски програм другог степена. Мастер академске студије физике у трајању једне године имаће укупно седам модула. Према својим афинитетима, они који их упишу могу да бирају између четири истраживачка усмерења (Физика плазме и јонизованог гаса, Нуклеарна физика, Физика материјала, Теоријска физика) и три практична, а то су Медицинска физика, Примењена физика – нанонауке или пак Примењена и индустријска физика, осмишљена у сарадњи са компанијом „Континентал АГ”, која је новост на ПМФ-у, а будућим академцима отвара врата за рад у индустрији на развоју оптоелектронских уређаја, дисплеја и разних других компоненти без којих данас не могу функционисати савремни сложени уређаји којима смо свакодневно окружени. Како наводе, квалитетно академски образован физичар има широку лепезу могућности: рад у научним и развојним институтима или развојним центрима, контроли квалитета, ваздухопловству, медицинској индустрији, у свим компанијама где су мерење и развој метода мерења неопходни, у астрономским и метеоролошким опсерваторијама, планетаријумима, болницама, банкама, заводима за заштиту човекове околине, при владином сектору и уопштено у целокупној савременој индустрији.
Реакредитоване и иновиране су и основне академске студије физике, које ће поново бити подељене на неколико модула. Поред ранијих (Истраживачки и Наставни модул, те Медицинска физика), уведена је Компјутерска и ИТ физика, која усмерава студенте ка примени рачунара и софтверских алата у истраживањима у физици. Такође је и одлична припрема за наставак образовања на модулу Примењена и индустријска физика.
С. Милачић