ПРИВРЕДА И ГРАЂАНИ ЗАЈМИЛИ ВИШЕ ОД 21 МИЛИЈАРДЕ ЕВРА Људи за банкарске кредите залагали кола, уметничке слике, накит... али и краве и овце ЕВО ШТА ЈЕ НАЈНЕОБИЧНИЈЕ
Привреда и грађани имовином су на крају прошле године гарантовали зајмове тешке више од 21 милијарде евра, а само у прва три месеца ове године регистровано је 1.715 заложних права на покретним стварима и правима, којима су обезбеђена потраживања у вредности од додатних 3,64 милијарди евра.
Они који су се одлучили да као гарант отплате заложе нешто од имовине којом располажу као залог су нудили и покретну и непокретну имовину, па и домаће животиње. Тако су као залог послужиле и уметничке слике, накит, аутомобили, компјутери, машине за производњу, али и краве, овце... Ипак, најћешће је као гарант отплате искоришћено право потраживања, удели у привредним друштвима и друга имовинска права - 30,80 одсто. Након тога је највише оних који су као залог понудили машине и опрему - 19,90 одсто, док је оних који су као предмет залоге понудили домаће животиње било 6,7 одсто. Залог на покретне ствари које не спадају ни у једну од ових категорија износио је 9,90 одсто.
У односу на неколико година раније, приметан је раст уписаних заложних права у којима су предмет залоге права потраживања, удели и друга имовинска права. Наиме, међу заложеним предметима више од трећине, односно 35,37 одсто, чине права потраживања, удели у привредним друштвима и друга имовинска права, што је око 15 одсто више него 2021. године. Тако се, за разлику од ранијег периода, у којем су најзаступљенија била возила, машине и опрема, у последње три године бележи константан раст уписаних заложних права у којима су предмет залоге права потраживања, удели и друга имовинска права - и то с 19,50 одсто, колико је њихово учешће било 2021. године, наредне године оно порасло на 29,95 одсто, а 2023. године достигло 30,06 одсто.
Релативно мали број забележби уписаних у 2023. години упућује на закључак да дужници у највећем броју случајева уредно измирују обавезе и да су принудна извршења на имовини, на којој је успостављено заложно право, релативно ретка у пракси. У Регистар, као централну електронску базу података, уписују се заложна права на покретним стварима и правима и уговори о продаји покретних ствари са задржавањем права својине ради обезбеђења продавчевог потраживања до исплате цене у потпуности.
Подаци говоре да је од 2020. године па до 2023. Године, и поред мањег броја заложних права, расла вредност обезбеђених потраживања. Тако је 2020. било регистровано 10.106 заложних права, а износ обезбеђених потраживања био је 9,565 милијарди евра. Годину дана касније било је регистровано 9.243 заложна права, дакле око 1.000 мање, али је износ обезбеђених потраживања био готово исти - 9,659 милијарди евра. Нешто више заложних права него 2021. године - 9.330, било је регистровано 2022. године, али је износ обезбеђених потраживања био много већи - 15,987 милијарди евра, а 2023. године било је регистровано 8.083 заложних права, а износ обезбеђених потраживања био је 21,039 милијарди евра.
Д. Млађеновић