ТЕМА „ДНЕВНИКА”: ЗЛАТУ ЦЕНА РАСТЕ Српски цариници ноћна мора кријумчарима племенитих метала
Шверц злата је годинама атрактиван и уносан бизнис, а посебно у последње време када расту цене овог племенитог метала.
Стога не треба да чуди чињеница да је на нашим граничним прелазима све више откривених покушаја кријумчарења злата, али и заплене најразличитијих драгоцености.
Наиме, пре само недељу дана српски цариници су спречили два покушаја кријумчарења и запленили више од килограм инвестиционог злата и златног накита, чија је укупна вредност процењена на преко 70.000 евра.
Приликом детаљног прегледа путника и пртљага аутобуса на граничном прелазу Келебија заплењено је укупно 63 златника „Франц Јозеф”, чија је вредност процењена на више од 62.500 евра.
У другом случају, на граничном прелазу Градина, након детаљне контроле аутобуса, откривено је скоро 250 грама непријављеног златног накита. У ранцу једног од путника цариници су затекли непријављене златне огрлице, наруквице, круну, прстење и минђуше, чија је вредност процењена на преко 8.000 евра.
Златни накит, који по процени вреди готово 1,5 милион динара, заплењен је 8. фебруара на Градини. Приликом контроле аутобуса страних регистарских ознака који саобраћа на редовној линији Немачка – Бугарска, у ранцу који је путница носила на леђима, цариници су затекли 14 прстенова, 12 наруквица, шест златних ланаца, три пара минђуша и један украс за косу.
Првих дана ове године, српски цариници су открили и запленили злато и драгоцености, чија је укупна вредност процењена на преко 66.000 евра.
Србија на рути кријумчара
Због свог географског положаја Србија се као транзитна земља налази на рути кријумчара најразличитијих роба, па и злата које је у Турској јефтиније него у земљама Европске уније, па се због разлике у цени, односно брзе и лаке зараде шверцује ка западноевропским земљама.
Први случај је откривен 3. јануара на граничном прелазу Прешево, када је на улазу у земљу за детаљан преглед издвојен аутомобил, којим је управљао страни држављанин. Већ на почетку прегледа, на дну торбе која се налазила иза сувозачког седишта, пронађена су три нова ручна часовника, али и већа количина оригинално упакованог накита: комплета, огрлица, наруквица, прстења и минђуша. Потом је и у торби која се налазила на поду испред сувозачког седишта пронађена плишана кутија увијена у алуминијумску фолију пуна златног накита. Укупна вредност готово 600 грама масивног златног накита, фирмираних сатова и „Сваровски” накита процењена је на више од 53.000 евра.
Рекордна 2022. година
Царинска служба је током 2023. осујетила многобројне покушаје кријумчарења, запленивши 18 килограма злата, док је рекордна година била 2022. када је откривено скоро 32 килограма тог племенитог метала.
Колико је та заплена значајна и вредна, показује чињеница да је годину дана раније одузето укупно 11,5 килограма, 2020. године заплењено је 8,5 килограма златног накита, током 2019. године око 11 килограма, а у 2018. години скоро 14 килограма злата.
Наредног дана је на граничном прелазу Градина заплењено седам златних плочица (инвестиционог злата), чија је вредност процењена на преко 13.000 евра. Поменуто злато је откривено у ранцу једног путника током детаљне улазне контроле аутобуса, који је саобраћао на релацији Бугарска-Немачка.
Из Управе царина подсећају да приликом преласка границе путници треба да пријаве све драгоцености које носе са собом, како би избегли непријатности и ризик да им оне буду привремено или трајно одузете.
Д. Николић