БЕЗ ОВОГА НЕЋЕТЕ МОЋИ У ГРЧКУ Седам правила за БОРАВАК НА ГРЧКИМ ПЛАЖАМА
Са доношењем новог закона о коришћењу јавне имовине на приморју, који је званично усвојила Скупштина, Грчка доноси седам значајних измена по питању заштите плажа.
Изузев заштите и обезбеђивања приступа плажама, нова правила имају за циљ и заштиту животне средине, али и заштиту јавног интереса, те унапређење туристичког производа.
- Овог лета много тога ће се променити на нашим плажама - тим поводом је рекао Костис Хадзидакис, актуелни министар националне привреде и финансија, преноси „Newsbeast“ и додао:
- Новим законом унапређујемо заштиту наших плажа, постављамо строжија правила о њиховом управљању и обезбеђујемо слободан приступ грађанима. Истовремено, стварамо ефикаснији контролни механизам, уз коришћење савремених технологија, у виду дронова и сателита, а како бисмо осигурали да се нова правила стриктно примењују.
Министар је напоменуо и да су прошле године још сви схватили да се не шале по том питању, те да ће ове године бити још ефикаснији.
Шта доносе нова правила?
Туристи из наше земље би пред почетак летње сезоне у Грчкој свакако требало да буду упознати са новинама, којих је укупно седам.
1. Иако су раније све лицитације за најам приобалних и плажних делова спроводиле општине, то сада више неће бити случај, јер нови закон предвиђа да ће за то бити задужена Служба за накретнине. Предвиђено је да лицитација буде организована онлајн, те да буде транспарентна и да не постоји могућност никаквих ургенција. Прва примена овог закона односи се на лицитације које ће бити завршене до 15. маја 2025. године, да би касније те процедуре биле завршаване до краја марта.
2. На плажама које подлежу високом нивоу заштите и онима, које се налазе у такозваним "Натура зонама", неће бити дозвољен најам, што даље значи да ће на њима бити забрањено постављање плажног инвентара.
3. Поред тога што ново правило наводи да површина сваког изнајмљеног дела плаже не сме бити већа од 500 квадратних метара, предвиђено је и да лежаљке смеју да буду постављене најмање четири метра од мора. Уз то, најмање 50 процената површине једне плаже мора да остане слободно, док простор између површина које су изнајмљене на једној плажи мора бити на растојању од минимум шест метара.
4. Строге обавезе су предвиђене и за све оне који закупљују делове плажа у Грчкој. Не само да ће бити у обавези да осигурају слободан, несметан и безбедан приступ посетиоцима и до саме плаже и до мора, већ ће имати обавезу и да обезбеде адекватан приступ особама са инвалидитетом и то на оним плажама које су предвиђене званичном Министарском одлуком.
Биће у обавези и да одржавају чистим део плаже и обале који изнајмљују, те да поставе јасно уочљив знак, на коме ће прецизно бити наведени сви детаљи о површини плаже коју изнајмљију, попут података о координатама и други детаљи о самом изнајмљеном простору. У обавези су и да воде рачуна о одржавању равнотеже екосистема, али и морфологије саме обале.
5. Бесплатно ће сви грађани моћи да преузму апликацију за мобилне телефоне, односно таблете и генерално такозване паметне уређаје, а како би они евентуално одмах могли и да се жале, односно да унесу примедбу, у случају да уоче било какво прекорачење на изнајмљеном делу конкретне грчке плаже.
6. Контрола спровођења новоусвојених правила ће бити вршена уз примену савремених технологија и то најпре уз помоћ дронова и сателита.
7. Утврђене су, по први пут и казне за ометање слободног приступа посетилаца мору, односно приобаљу и самој плажи. У питању су новчане казне које се крећу у распону од 2.000 па до чак 60.000 евра. Такође су запрећене и кривичне санкције и то за свакога ко одлучи да самоиницијативно мења морску обалу или плажу, без обзира да ли има дозволу за најам или не.
Телеграф