ПУНЕ РУКЕ ПОСЛА ЗА ЛЕКАРЕ Пролеће у фебруару и нагле промене ТЕМПЕРАТУРЕ погубне, пацијенти СА СРЧАНИМ ПРОБЛЕМИМА најугроженији
Због пролећа усред зиме, лекари имају више посла. Током дежурства бележе двоструко више пацијената са инфарктом. Ко је најугроженији и како да се заштитимо?
Бележимо рекордан број пацијената. Клиника за ургентну интерну медицину је препуна и ту је реч о најтежим пацијентима, веома је повећан обим посла у салама за катетаризацију срца. Више фактора је у питању, а свакако су временске прилике један од њих. Људи су збуњени како да пију своје стандардне хроничне терапије. Притисак им варира, ујутру висок па после низак. Понекад и прескачу терапију, каже начелник Клинике за ургентну интерну медицину, др Немања Ђенић за РТС.
Ту треба додати и то да је нагло отопљење допринело и појачаној активности, односно да су људи почели да се више крећу. Такође, тек су се завршили празници током којих био другачији начин живота, а исхрана јака.
Инфаркт срца изазива тромбоза крвних судова срца. Пре тога prеthodi вишегодишње стварање артеросклеротских плакова и на крају долази до потпуног или делимичног запушења. Суштина лечења ових ствари је да људи редовно контролишу здравље, да узимају преписану терапију, да прате притисак и холестерол, истиче Ђенић.
Он објашњава да су најчешћи симптоми код младих људи тахикардија и убрзани и неправилни рад срца.
Ако искључимо генетику, која је увек у позадини сваког проблема, суштина је у начину живота. Код младих људи велики фактор је стрес, али и узимање разних психоактивних супстанци и енергетских пића која утичу на рад срца, истиче начелник Клинике за ургентну интерну медицину.
Дневник/РТС