Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

МАЈКА 10 ГОДИНА ДРЖАЛА ЋЕРКУ У РОПСТВУ Ужас на северу Црне Горе: "Лежала је на прљавом поду покривена ћебетом, није причала"

05.02.2024. 20:35 20:52
Пише:
Фото: ilustracija/pixabay

Житељке општине на северу Црне Горе су 17. јануара ове године смештене на одељење психијатрије, након што је, како тврде мештани који су пријављивали случај, девојку (41) више од десет година мајка држала у својеврсном ропству - закључани у стану.

Мештани су испричали “Вијестима” да су у више наврата полицији и Центру за социјални рад пријављивали да мајка држи ћерку закључану у стану, али да су надлежни одговарали да немају законског основа да реагују.

“Вијестима” је потврђено да се хорором са севера Црне Горе бави и недавно изабрани врховни државни тужилац Милорад Марковић, који је наложио да се преиспита рад поступајуће тужитељке у случају какав се не памти.

Један од становника тог краја “Вијестима” је испричао да девојку није видео десет до петнаест година:

- Реч је о девојци која је у основној и средњој школи била одличан ђак, дружељубива. За разлику од ње, мајка је била другачија - ретко коме би се јавила када прође поред њега, није имала пријатеља. Девојка је отишла да студира ван Црне Горе, и од тада се све променило. Убрзо се вратила и кренуле су приче да се са њом нешто десило.

Он каже да су у почетку мајка и кћерка знале да прошетају градом и да је девојка одједном “нестала”.

- Док су шетале, нису комуницирале са мештанима. Одједном, девојку више нисмо сретали, само мајку. Знали смо да је мајка држи закључану у стану, чак је и преко прозора ставила летве, да не би неко случајно провирио унутра и видео шта се код њих дешава. Почеле су, као и што то увек бива, разне приче да круже. Мајка никога није пуштала у стан, комшије су више пута пријављивале случај полицији и Центру за социјални рад, али сви су рекли да не могу насилно да уђу у стан без одобрења тужилаштва”.

О томе колико је систем заказао сведочи и догађај из 2021. године, који описује саговорник. Он тврди да се догодило да мајка није могла да уђе у стан јер је нешто унутра пало и заглавило врата, па је била принуђена да позове припаднике Службе заштите и спасавања:

- Ушли смо преко балкона и видели девојку како лежи на поду покривена ћебетом. Ништа није причала. Направили смо неколико фотографија да бисмо могли да их покажемо надлежним службама како би реаговали.

Тврди да је фотографије показао социјалним радницима и полицији, чији су службеници одмах отишли код њих, али мајка није хтела да им отвори врата.

- Како су ми рекли, три пута су слали захтев тужилаштву да им дозволи да насилно уђу у стан, али сва три пута су одбијени. Не знам због чега. Пре двадесетак дана случај је поново пријављен и коначно је тужилаштво одобрило да се насилно уђе у стан, што је и урађено.

Девојка у истом положају као пре 3 године

Прича да је девојку затекао у истом положају и на истом месту где ју је видео и пре три године:

- Била је згрчена, ништа није причала и само смо по дисању и трептању очију знали да је жива. Мајка је запомагала и викала да јој не узимамо кћерку, али су обе колима хитне помоћи, и уз присуство полиције, одвезене и смештене на одељење психијатрије. Заиста је страшно да толике године нико није реаговао. Сигурно би њено стање било много боље него што је сада и неко због свега овога мора да одговора”.

(Не)рад Центра за социјални рад и полиције

Из болнице су “Вијестима” казали да је девојка на одељењу психијатрије лечена 2011. и 2012. године и да је тада дошла у присуству социјалног радника. Тада је наведено и да се против мајке води прекршајни поступак због “малтретирања и физичког злостављања кћерке”. Девојка је тада упућена у Специјалну болницу за психијатрију у Котору ради даљег лечења и дијагностике.

Када је 17. јануара ове године довезена у болницу, службеник МУП-а је здравственим радницима саопштио да нису видели да је пацијенткиња изашла из куће већ десет година.

Мајка је лекарима наводно казала да је пре више од десет година суд наредио њено посматрање и да је послата у Специјалну психијатријску болницу у Котору, где је остала пола године, као и да сматра да није психички болесна, иако има дијагнозу психозе... “Вијестима” је речено да је испричала и да је кћерка у таквом стању јер је на првој години факултета добила “ињекцију у врат”, и да је од тада почела тешко да говори и хода, да се стање из године у годину погоршавало, све док није престала да говори и хода. Навела је да не излази из стана јер је “кроз зид” чула да комшије хоће да је ликвидирају...

Из МУП негирају да су имали пријаве

Иако мештани тврде да су случај више пута пријављивали полицији, из Министарства унутрашњих послова у одговору “Вијестима” наводе да то није тачно, већ да је Центар за социјални рад током 2022. пријавио да постоји сумња да је у поменутом случају реч о занемаривању.

- Након тога је извршена провера навода и утврђено је да девојка живи са својом мајком, да се она слободно креће и обавља комуникацију путем телефона (мајка лекарима казала да не хода и не прича, прим. аут.), а о чему је обавештен државни тужилац и подносилац пријаве - наводи се у одговору МУП-а.

Појашњава се да су, поступајући по пријави Центра за социјални рад од 9. јануара ове године, службеници полиције, у координацији са државним тужиоцем, 17. јануара из стана одвели мајку и кћерку и, уз пратњу Службе хитне медицинске помоћи, сместили их у болницу.

Више пријава полицији и тужилаштву

Из Министарства рада и социјалног старања “Вијестима” су одговорили да од када су сазнали за случај, а тврде да је то било 2021. године (када су због заглављених врата реаговали из Службе заштите и спасавања, прим. аут.), у континуитету раде на њему. Међутим, у Центру су са случајем били упознати још пре 2011. године, када је кћерка смештена на одељење психијатрије, јер је тада социјални радник лекарима рекао да “она уназад три године не говори, не комуницира ни са ким, и да је мајка физички злоставља већ дуже време”.

Социјални радници су од 2021. године, како стоји у одговору, више пута покушавали да обаве кућну посету, али су сваки пут били онемогућени, јер су наилазили на закључана врата.

Тврде и да су више пута полицији и тужилаштву подносили пријаве.

- С обзиром да радници Центра не могу обићи породицу уколико им чланови породице добровољно не отворе врата, а имајући у виду сумњу на здравствено занемаривање и социјалну изолацију кориснице, више пута су подносили пријаве и обраћали се Управи полиције и Основном државном тужилаштву за насиље, јер здравствено занемаривање и социјална изолација психијатријског болесника представља вид насиља - наводи се у одговору.

Прикупили су, како истичу, све потребне информације из здравственог система и обавестили полицију и тужилаштво да се стручним радницима мора омогућити посета породици:

- Што је дало резултате тек почетком 2024. године када је, по нашој поновној пријави, тужилаштво наложило насилни улазак у стан од стране полиције, а након тога је уследила хоспитализација обе кориснице на психијатријском одељењу. Стручни радници Центра ће предузети све неопходне радње у циљу њиховог адекватног збрињавања”.

Из Основног државног тужилаштва су “Вијестима” одговорили да их је Центар за социјални рад обавестио почетком ове године, када је “полиција, поводом пријаве комшија, уочила нехигијенске услове у стану у ком живе мајка и кћерка, те неадекватну бригу о кћерки, о чему је обавештена хитна служба када је и обављен преглед мајке и сачињен лекарски извештај”.

“Након достављеног обавештења из Центра за социјални рад, поступајућа тужитељка је у својству сведока саслушала докторку која је обавила преглед. Након тога су на иницијативу поступајуће тужитељке мајка и кћерка хоспитализоване на Одељењу за психијатрију, где се и данас налазе”.

Како су навели, Служба за одрасле и стара лица доставила је поступајућој тужитељки информацију да је “неопходно покренути судски поступак процјене пословне способности мајке и кћерке, а затим поставити привременог, односно сталног стараоца у циљу њиховог трајнијег збрињавања, како би им се омогућила адекватна и континуирана брига”.

ВДТ Марковић тражи чињенице "у најкраћем року"

Из Основног државног тужилаштва тврде да је поступајућа тужитељка “у континуитету од Центра за социјални рад захтевала да предузима мере и радње из своје надлежности у овом случају”.

- Такође вас обавештавамо да је врховни државни тужилац Милорад Марковић од руководитељке Вишег државног тужилаштва, као непосредно надлежне и за Основно државно тужилаштво, затражио да преиспита рад поступајуће тужитељке у овом предмету и да га о утврђеном чињеничном стању упозна у најкраћем року.

(Вијести/Ало)

Пише:
Пошаљите коментар
НА КОЈЕ СВЕ НАЧИНЕ ЗЛОСТАВЉАЈУ СТАРИЈЕ ОСОБЕ Због страха од напуштености и изолације економско насиље је све чешће

НА КОЈЕ СВЕ НАЧИНЕ ЗЛОСТАВЉАЈУ СТАРИЈЕ ОСОБЕ Због страха од напуштености и изолације економско насиље је све чешће

17.01.2024. 09:56 10:29