ВЕРОВАЊА која се везују за ПРЕСТУПНУ ГОДИНУ: Како закорачити у срећан брак и посадити плодоносну воћку
Преступна година у грегоријанском и јулијанском календару је година која има 366 дана, за разлику од осталих које имају 365 дана. Тачније, фебруар ће имати 29 уместо уобичајних 28 дана, а за овај дан се увек везују и нека посебна веровања.
Тако је вероватноћа да се неко роди баш 29. фебруара један према 1.000 и у свету тренутно живи око четири милона људи рођених на овај дан.
Веровања на Балкану
Што се тиче народних веровања, људи на Балкану сматрају да се преступне године не ваља венчавати, јер ти бракови не опстају дуго. Уколико ипак дође до венчања, пожељно је да девојка запроси момка, а ако он одбије мора да јој поклони пољубац и пар свилених рукавица.
Верује се да воће које се посади преступне године рађа сваке друге, па чак и сваке четврте. Међутим, уколико баш морате ове године да садите воће, веће плодове ћете убрати ако га засадите на јесен.
У народу се сматрало да се најопасније враџбине праве на преступну годину, па је требало бити врло опрезан и заштити се правовремено, амајлијама или неким ритуалима. Веровало се, тако, да свака кућа треба да има календар коме се откидају листићи од протеклог месеца. Чим се оконча фебруар, треба откинути листић, запалити га и изговорити: "Нека си отишао, зло ми не радио. Амин".
Празноверја везана за преступне године у свету
Прва хапшења везана за суђења вештицама у Салему била су издата 29. фебруара 1692. године.
У Русији се верује како преступна година доноси неповољније временске услове и већи ризик од смрти свуда у свету.
На Тајвану удате ћерке се враћају кућама ако је у питању преступни месец, јер се верује како лунарни месец може донети родитељима лоше здравље. Ћерка тако својим родитељима жели добро здравље и срећу.
blic.rs/ Дневник