НА СМЕТЛИШТУ ЋЕ ЗАМИРИСАТИ БАГРЕМ У Кузмину на месту доскорашње депоније посађено 8.200 садница на скоро ЧЕТИРИ ХЕКТАРА
На некадашњој депонији у Кузмину, на површини од 3,78 хектара, спроведен је значајан пројекат ревитализације у оквиру пројекта “Засади дрво”.
Покретачи пројекта компаније WMG и дм дрогерие маркт са институционалним партнером ЈП “Војводинашуме”, реализовали су амбициозну акција садње 8.200 садница багрема.
Директор ЈП „Војводинашуме“ Роланд Кокаи навео је да је у Војводини јако тешко наћи слободне површине за пошумљавање, јер доминира пољопривредно земљиште.
Зато треба да користимо сваку прилику. Ова садња је додатно значајна јер је поред Кузмина у близини Сремске Митровице до скоро била депонија. ЈП „Војводинашуме“ се јавило на конкурс који је та локална самоуправа расписала да би могло да газдује том површином. Ово неће значајно повећати проценат пошумљености у Војводини, али је свакако добар пример младим нараштајима који ће имати свест о екологији и о пошумљавању као важном сегменту нашег живота - навео је Кокаи.
Садња 8.200 садница багрема има посебан еколошки значај. Багрем је аутохтона врста дрвета која се одликује брзим растом и високим степеном прилагођавања различитим условима. Осим што доприноси пошумљавању простора, багрем је познат по томе што је медоносна врста. Такође, багрем побољшава квалитет земљишта, чинећи га плоднијим.
Иначе, ова иницијатива има двоструки циљ - ревитализацију земљишта које је до скоро била депонија и допринос очувању животне средине кроз пошумљавање. Овај подухват представља пример ефикасне сарадње између приватног сектора, јавних институција и локалне заједнице у циљу унапређења животне средине.
У сарадњи са ЈП Војводинашуме, као кључним партнером у овој иницијативи, обезбеђена је стручна подршка и правилна брига о новозасађеним садницама како би се осигурало њихово успешно сазревање. Овај пројекат представља допринос општем еколошком напретку и промоцији одрживог развоја.
Како подсећају из Војводинашума, укупна површина шума и шумског земљишта износи 174.303,81 ха (ЈП “Војводинашуме” газдује на 129.951,90 ха, ЈП НП “Фрушка гора” на 22.450 ха, приватне шуме су на 5.372,91 ха, водопривредне организације 7.575 ха, пољопривредне организације 5.989 ха, месне заједнице 722 ха, ВУ “Карађорђево” 2.243 ха и ЈП НП “Фрушка гора” на 22.450 ха), што представља око 8,10% површина Војводине.
Међутим, површина шума, према подацима последње Националне инвентуре шума, износи 154.000,00 ха, тако да се стварна шумовитост налази на нивоу од свега 7,1%.
Највећи део ових шума је у државном власништву 127.600,00 ха или 82,9%, док се у приватном власништву налази 26.400,00 ха или 17,1%.
Дневник/Курир