overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ЗАВРШЕНА УНУТРАШЊА КОНТРОЛА У ОПШТОЈ БОЛНИЦИ У СРЕМСКОЈ МИТРОВИЦИ Грујичић: Разликују се изјаве појединих запослених

23.01.2024. 10:24 10:34
Пише:
Фото: Youtube Printscreen

БЕОГРАД: Министарка здравља Даница Грујичић изјавила је данас да унутрашња контрола још није дала закључак у вези акушерског насиља у Општој болници у Сремској Митровици, јер су колеге захтевале да сви учесници, укључујући и начелнике одељења дају своје изјаве, што је обављено јуче, а здравствена инспекција Министарства здравља ће у те изјаве имати увид у току данашњег дана.

Она је за Танјуг рекла да се огласила и Републичка стручна комисија за гинекологију и акушерство и наложила спољашњу стручну контролу која је, напомиње она, увек добра да се уради зато што она даје објективност, долазе људи који никога не знају и могу објективно да сагледају шта се десило. 

"Разликују се изјаве појединих запослених, има оних који подржавају оно што је рекла породиља, има оних који су дали мало другачије изјаве. Ја у овом тренутку не желим да преудицирам ништа из разлога што ће тек за две недеље спољашња стручна контрола дати своје мишљење. Да ли ће се огласити тужилаштво, на то ја не могу да утичем. Не бих желела да дајем изјаве док не будем имала све информације", изјавила је Грујичић. 

Министарка каже да прва адреса којој породиље, које су биле изложене акушерском насиљу, треба да се јаве јесте директор установе који је дужан да наложи унутрашњу стручну проверу квалитета, затим Министарству здравља путем мејла како би се активирала здравствена инспекција која излази на терен и анализира све што се десило, а након тога, се врши спољашња стручна контрола.

"Морамо да се договоримо да не испаштају сада сви јер ако сада крене лов на вештице, за пет година неће нико хтети да буде гинеколог нити акушер. Компликације се дешавају свуда у свету у одређеном проценту који је дозвољени проценат, ми треба да дођемо до тог дозвољеног процента. Јасно је да најкомпликованије трудноће најчешће долазе у Народни фронт", навела је она.

Грујичићева истиче да се анализом броја порођаја видело да је гинеколошко акушерско одељење КБЦ "Др Драгиша Мишовић" дуплирало број порођаја у односу на 2020. годину, док је број порођаја у Клиничком центру Србије значајно смањен. 

"Морамо видети који су разлози, с једне стране имате одличан развој, а с друге стране једна институција која је појам у Србији има мањи број порођаја. Генколошко акушерска клиника у Војводини има преко 6.000 порођаја. Народни фронт је још увек рекордер са преко 7.000 порођаја. Надам се да ће се обезбеђивањем одговарајућих просторних услова и адекватних услова за дијагностику, колеге придржавати протокола", оценила је она.

Према њеним речима, оно што је задатак Републичке стручне комисије за генокологију и акушерство јесте да лекаре у одређеним цртицама подсете на протоколе који се уче и на факултету и на специјализацији, и напомиње да је насиље према женама, увредљиво понашање и да је викање недопустиво. 

"С друге стране гинеколози нису у повољној позицији зато што их стално критикујемо да је превелики број царских резова. Да ли у оваквим ситуацијама ићи на царкси рез или је требало пустити да се природним путем порађа, наравно да ће спољашњи стручни надзор погледати ЦТГ, да ли су тонови плода све време били уредни, ако нису када ниус, шта је предузето. Надам се да ће се до краја следеће недеље изјаснити шта се десило и ко је одговоран и за смрт бебе и за трауму мајке", изјавила је Грујичић.  

Говорећи о реконтрукцији породилишта, министарка каже да у КБЦ "Др Драгиша Мишовић" нема потребе да се реконструише породилиште јер оно одлично изгледа, али додаје да је већ расписан тендер за сређивање породилишта у Неготину, Мајданпеку, Бору, Зајечару и Кладову. 

Додаје да у тим породилиштима неће моћи да буду неке битније реконструкције у смислу двокреветних соба и посебног тоалета, али ће изгледати пристојно, поправиће се кров и неће нигде цурити вода.

Како је истакла, оно што је хитно да се уради ове године у породилиштима у којима има скоро 4.000 порођаја јесте породилиште у Нишу, које мора под хитно да се доведе у ред, као и да Министарство ради на проналажењу најбрже варијанте.

"Влада Србије и председник државе морају да донесу одлуку да ли да се све службе које се налазе у клиничком центру Ниша у старим зградама, да ли да се направи још једна потпуно нова зграда у оквиру пројекта четири клиничка центра", навела је Грујичић и додала да креће рад на новој згради Клиничког центра Крагујевац који би требало да буде завршена 2027. године. 

Пише:
Пошаљите коментар
ПОСЛЕ ПРИЈАВА ЗА АКУШЕРСКО НАСИЉЕ Болница у Сремској Митровици дозволила пратњу на порођају!

ПОСЛЕ ПРИЈАВА ЗА АКУШЕРСКО НАСИЉЕ Болница у Сремској Митровици дозволила пратњу на порођају!

23.01.2024. 09:58 10:01