ЈАВНА СКЛОНИШТА СЕ КОРИСТЕ КАО ОСТАВЕ, НЕЈАСНЕ ОБАВЕЗЕ СТАНАРА... Ревизија спроведена, а ево шта је потребно да би се систем унапредио
У Србији постоје 1.442 јавна склоништа, укупне површине око 285.000 метара квадратних, којима управља Јавно предузеће Склоништа а инспекцијским надзором обављеним од 2019. до 2022. године, који је обухватио 426 склоништа, утврђено је да 11 склоништа није употребљиво, 331 је употребљиво уз одређене недостатке а 84 склоништа су без недостатака, речено је на конференцији у Државној ревизорској институцији (ДРИ).
- То значи да од прегледаних јавних склоништа око четири петине није било употребљиво или је било употребљиво уз одређене недостатке - рекао је на представљању извештај ДРИ о ревизији сврсисходности пословања „Управљање јавним склоништима у Србији” председник ДРИ Душко Пејовић.
Додао је да је инспекција изрекла више од 2.000 мера које се односе на текуће и инвестиционо одржавање, од којих је предузеће Склоништа реализовало око 450 мера. Према његовим речима, субјект ове ревизије је било Јавно предузеће за склоништа Београд- Нови Београд, које управља јавним склоништима.
- Након спроведене ревизије утврдили смо да је потребно унапредити систем управљања јавним склоништима, како би се обезбедила њихова сигурност и функционалност и како би се омогућило да она пруже предвиђени степен заштите становништва - рекао је Пејовић.
Представљајући закључке, овлашћени државни ревизор и вођа тима за израду извештаја о склоништима Драгојле Полић је рекао да није омогућено ефикасно управљање јавним склоништима, јер ова област није уређена на одговарајући начин и недостају неопходни ресурси, односно новац и стручни кадрови.
- Поједина јавна склоништа не пружају предвиђени степен заштите, јер одређени недостаци утврђени кроз техничку контролу и инспекцијски надзор нису отклоњени ни након више година. Јавно предузеће Склоништа отежано одржава јавна склоништа која у мирнодопским условима станари користе као оставе јер нису јасно уређене обавезе станара - указао је он. Јавном предузећу за склоништа Београд-Нови Београд је између осталог препоручено да покрене иницијативу за уређење начина одржавања склоништа за склањање становништа, да уради процену којом се утврђује код којих јавних склоништа је трајно нарушена њихова сигурност. Председник ДРИ Душко Пејовић је нагласио да су препоруке Државне ревизорске институције обавезујуће за кориснике јавних средстава и навео да је рок за испуњење једне групе препорука 90 дана, друге групе до годину дана, а треће до три године.