Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

НОВИ САД СА ЈОШ ОСАМ ОПШТИНА ОСНИВА РЕГИОНАЛНУ ДЕПОНИЈУ Управљање милионима кубика отпада на скоро 250 хектара

11.01.2024. 12:52 17:33
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Нови Сад и општине Бачка Паланка, Бачки Петровац, Беочин, Србобран, Темерин, Врбас и Жабаљ оснивају заједничко јавно комунално предузеће, које ће управљати будућом регионалном депонијом, Одборници Скупштине Новог Сада  усвојили су текст уговора о оснивању ЈКП „Регионални центар за управљање отпадом“ Нови Сад.

Центар за прераду отпада предвиђен је на простору садашње Градске депоније на Клиси, па ће ту, на Темеринском путу bb, бити и седиште новог јавно комуналног предузећа, у чијем ће основном капиталу, сразмерно броју становника, учествовати осам општина. Текстом уговора уређено је питање основног капитала у износу од два милиона динара, у ком  Нови Сад учествује с 67,65 одсто, Бачка Паланка с 8,95 одсто капитала, Бачки Петровац с 2,14 одсто, Беочин 2,58, Жабаљ 4,43, Србобран 2,67, Темерин 4,78 и Врбас 6,80 одсто.

Дефинисано је да директора именује и разрешава Скупштина Града Новог Сада, а биће изабран путем јавног конкурса и то на период од четири године. Он, уз prеthodnu сагласност Градског већа, може да бира извршног директора, који мора бити у радном односу у јавном предузећу.  И надзорни одбор предузећа, који ће чинити председник и два члана општина-сарадница, именоваће и разрешавати Скупштина Новог Сада.

У основном капиталу од два милиона динара Нови Сад учествује с 67,65 одсто, Бачка Паланка с 8,95 одсто капитала, Бачки Петровац с 2,14 одсто, Беочин 2,58, Жабаљ 4,43, Србобран 2,67, Темерин 4,78 и Врбас 6,80 одсто

„Текстом уговора дефинисано је да надзорни одбор има председника, који је представник Града Новог Сада, и два члана, од којих је један нредставник општина оснивача и један који се именује из реда запослених у јавном предузећу, као и да представници општина оснивача Бачка Паланка, Бачки Петровац, Беочин, Жабаљ, Србобран, Темерин и Врбас за чланове надзорног одбора предлажу своје представнике наизменично по редоследу величине општине, према броју становника. Председник и чланови надзорног одбора имају право на одговарајућу накнаду за рад, чија висина се одређује у складу са Законом“, наведено је у документу који ће ускоро наћи пред одборницима новосадске Скупштине.

62 хектара депонијских поља
7.500.000 кубика отпада биће одложено до 2063. године

Нови Сад већ деценијама нема адекватно решен проблем одлагања отпада, а не би требало заборавити да се садашња несанитарна Градска депонија на Клиси користи за одлагање комуналног отпада од 1963. године и нема употребну дозволу, те таква каква јесте представља опасност по животну средину.

О изградњи новог савременог комплекса за прераду, сепарацију и одлагање отпада прича се већ годинама, а планирано је да садашња депонија наредних година постепено буде затварана, те претворена у регионални центар за управљање отпадом.

Просторно ограничење за развој комплекса регионалне депоније представља близина објеката у Немановцима, постојећа каналска мрежа, односно постојећи инфраструктурни коридор–далековод са одговорајућим заштитним зонама, који ће бити измештен

Регионални центар за управљање отпадом предвиђен је на подручју површине око 244,35 хектара, а обухватиће и садашњу Градску депонију, чија је санација, уз рекултивацију земљишта, планирана. На том простору одлагаће се отпад не само из Новог Сада већ и из Бачке Паланке, Бачког Петровца, Беочина, Жабља, Србобрана, Темерина и Врбаса.

Просторно ограничење за развој комплекса регионалне депоније представља близина објеката у Немановцима, постојећа каналска мрежа, односно постојећи инфраструктурни коридор – далековод, са одговорајућим заштитним зонама, који ће бити измештен.

Имајући у виду регионални карактер планиране депоније, процењено је да ће ту до 2063. године бити одложено око 7.500.000 кубика отпада, који ће одговарајућим механичко - биолошким третманом бити смањен. Имајући у виду капацитете, комплекс ће се простирати на око 214 хектара, с депонијским пољима укупне површине око 62 хектара.

Ј. Вукашиновић

Пише:
Пошаљите коментар
ГОРИ ДЕПОНИЈА У НОВОМ САДУ Непријатан мирис шири се околином
d

ГОРИ ДЕПОНИЈА У НОВОМ САДУ Непријатан мирис шири се околином

24.12.2023. 10:51 10:56
ЛОКАЛНИМ САМОУПРАВАМА У ВОЈВОДИНИ 320 МИЛИОНА ДИНАРА ЗА УКЛАЊАЊЕ ДИВЉИХ ДЕПОНИЈА С ПОЉОПРИВРЕДНОГ ЗЕМЉИШТА

ЛОКАЛНИМ САМОУПРАВАМА У ВОЈВОДИНИ 320 МИЛИОНА ДИНАРА ЗА УКЛАЊАЊЕ ДИВЉИХ ДЕПОНИЈА С ПОЉОПРИВРЕДНОГ ЗЕМЉИШТА

24.10.2023. 14:11 14:15