ФРУШКОГОРСКИ КОРИДОР „НАСИПА” НОВУ ИНДУСТРИЈСКУ ЗОНУ Почело уређење терена за фабрике и нова радна места у Беочину
У општини Беочин почела је припрема терена, односно насипање земље, за уређење нове индустријске зоне.
Према важећим планским документима, нова радна зона налазиће се у непосредној близини регионалног пута другог А реда, на самом излазу из Беочина, код фабрике „Лафарж", у правцу ка Бразилији и простираће се на површини од чак 15,38 хектара.
Према речима председнице Општине Беочин Биљане Јанковић након насипања терена у висини од пет до шест метара, које је непоходно због подземних вода, у 2024. години приступиће се првој фази инфраструктурног опремања што је главни предуслов за даље уређење и привођење намени тог великог простора.
- Општина је ступила у контак са Министарством грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и уз њихову подршку је обезбедила земљу са ископа Фрушкогорског коридора, односно вишак се транспортује до Беочина и користи за уређење индустријске зоне - казала је Биљана Јанковић. - Пројекат изузетно важан за нашу општину, јер ће управо оваква улагања створити значајно боље услове за привлачење нових инвестиција и самим тим пружити прилику за отварње нових радна места за грађане. Нова радна зона је један од циљева који смо себи поставили. Жеља нам је да Беочин унапредимо кроз велика инфраструктурна улагања и да је позиционирамо као место које је погодно за живот породица и стабилан привредни развој.
Ипак, реч је о пројекту који општина неће моћи сама да изнесе, па ће финансијску подршку потражити од Републике и Покрајине и настојаће да је заврши у разумном року. У Беочину већ постоји мала индустријска зона која је попуњена и где се углавном налазе транспортне фирме, трговина и мала произвоња. Када је реч о фирмама које би у новој индустријској зони могле да послују, према оцени Биљане Јанковић, долазе у обзир све врсте пословања: производња, индустрија, ИТ сектор...
- Последњих годину дана отворен је трговински објекат који је запослио око 30 радника, а у општини послују углавном мала и средња предузећа која се баве производњом, уз јавна предузећа и установе - рекла је Биљана Јанковић. - С друге стране цене некретнина су знатно ниже него у Новом Саду, вртићи су бесплатни, као и ђачки уџбеници, а уложено је доста новца у област образовања. То су све предности али управо недостатак радних места „одвлачи" младе у Нови Сад. Због тога су нам потребна нова радна места и надамо се да ћемо изградњом индустријске зоне решити управо тај проблем.
С. Ковач