У МЕНОПАУЗИ СТЕ, имате проблема са несаницом? ЕВО НЕКОЛИКО САВЕТА како да поправите расположење и да боље спавате
Без обзира на то да ли је проблем у успављивању, честим ноћним буђењима или прераном јутарњем устајању, неопходно је предузети одређене кораке у навикама како бисте се изборили са овим проблемом
Опште је познато да је квалитетан сан услов доброг психофизичког здравља, да позитивно утиче на успоравање процеса старења и изглед, регенерацију као и одржавање добре форме па и килаже. Стрес, промене годишњег доба као и лоше животне навике могу и те како утицати на квалитет и количину сна. Дуготрајна и наизглед непобедива несаница је нешто са чиме се посебно суочавају жене у менопаузи.
Наиме, бројне студије показују смањење производње мелатонина (хормона заслужног за регулисање нашег циркадијалног ритма) већ уласком у перименопаузу, а овај проблем се даље продубљује како одмичу године.
Хронична несаница се може дефинисати као зачарани круг ноћи без сна али и бројних пратећих емотивних и физичких манифестација које даље ремете нормалан ноћни циклус. Без обзира на то да ли је проблем у успављивању, честим ноћним или прераном јутарњем буђењу, неопходно је предузети одређене кораке у навикама, понашању и дневним ритуалима како би се изборили са овим проблемом. Данијеле Тароци, идејни творац програма "Бе перфецт Lifestyle", намењен женама старијим од 50. година, сугерише како да постигнемо да у сан утонемо лако и спавамо дуго и без прекида.
Рутина је важна
Уведите вечерњу рутину пред одлазак у кревет којом ћете телу дати „сигнале“ да је време за спавање. Према саветима Данијела Тароција, један од корака могу бити и вежбе истезања којима ћемо елиминисати напетост из тела, посебно вратног и лумбалног дела, тачака које су и највише „погођене“ стресом.
Без претераног утопљавања
У току менопаузе велики проблем престављају валунзи и варирање температуре тела. Зато је препорука да се изаберу лаки и природни материјали постељине, прекривача и пиџаме.
Доручкујте обилно, ручајте умерено а вечера нека буде лагана
Тешка, обилна и зачињена храна често тера сан са очију. Тароци саветује да у вечерњем оброку преовладава поврће пуно влакана које подстиче цревну флору и олакшава варење, као и да оброци буде мали. Кафу и пића на бази кофеина ваља избегавати већ од поподнева јер осим што су диуретици они и разбуђују.
Опуштајућа шетња
Једна од сугестија је и да, уколико је то могуће, после радног времена на путу до куће прошетате минимум двадесетак минута. Уз ритмично дисање - удах на нос и издах на уста - ослободићете се стреса накупљеног током дана што ће вам омогућити да мирно уђете у повечерје.
Топла вода
Ништа не асоцира тако на спавање, као туширање топлом водом или топла купка. Утопљавање, посебно руку и стопала је попут сигнала телу да је време за кревет. Исто важи и за добру масажу.
Медитација
Пре него што угасите светло, посветите мало времена релаксационим и медитативним техникама чији је циљ да се постигне физичка и ментална опуштеност која ће омогућити и успоставити неометан сан, пише "Beperfectlifestyle.com".
Ona.rs/Tamara Костић