У КУЛИ ОТВОРЕН ДОМ ЗА СМЕШТАЈ ОСОБА СА МЕНТАЛНИМ ТЕШКОЋАМА Породична атмосфера за 16 корисника
КУЛА: У оквиру Удружења за помоћ МНРО "Плава птица“ у Кули отворен је реконструисан и проширен објекат за домски смештај одраслих особа са менталним тешкоћама "Милева Агић“.
Објекат има капацитет да прими 16 корисника, где се у атмосфери породичног живота у хуманим условима обезбеђује сва потребна нега, здравствена заштита, стручни социјални рад и рехабилитација за особе са вишеструком ометеношћу које имају потребу за највећим степеном подршке. Отварању објекта присуствовали су председник општине Кула, Дамјан Миљанић, директор Удружења за помоћ МНРО ,,Плава птица“ Марко Кошутић, помоћница министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Биљана Барошевић и извршна директорка Националне организације особа са инвалидитетом Иванка Јовановић.
- Општина Кула издваја велика средства, али оно што добијамо као општина заузврат је немерљиво. Преко 45 милиона динара се сваке године издвоји за разне услуге које се пружају и за функционисање објеката који се налази у оквиру "Плаве птице“, а ефекти који се постижу за грађане су немерљиви. Показује се да чак и грађани других општина, и много већих градова, траже пресељење у општину Кула како би за своје најближе могли да користе ову врсту услуга. По питању услуга смо сигурно општина која предњачи у Србији. Можда је нескромно рећи, али то није похвала за општину, него пре свега за "Плаву птицу“ која је носилац активности. Све би то било немогуће да нема сјајне сарадње са ресорним Министарством, да нема свих људи који су присутни на терену када се реализују неки програми - рекао је председник кулске општине Дамјан Миљанић.
По речима директора "Плаве птице“, Марка Кошутића, ово је једини објекат у Републици Србији, а можда и шире, који носи име по особи са тешкоћама у развоју, у овом случају по особи која је била први корисник овог објекта, у коме је и преминула.
- Ово обезбеђује да ми на територији општине Кула имамо систем који збрињава особу са инвелидитетом од рођења до дубоке старости - рекао је Кошутић. - Ми постојимо због особа са инвалидитетом и њихових породица и јако је важно да нешто, негде, некада, носи име по особи са инвалидитетом. Овде примамо људе који нису могли да буду нигде другде. Поносни смо на то што су наши корисници људи који су били или у исувише тешком стању да их приме постојеће установе система и осмислили смо да то можемо да урадимо на својој територији.
Овде тежак посао раде медицинске сестре, неговатељице, два лекара као сарадници и стручни радници. На пројекту се радило три године, ресорно Министарство уложило је близу 3,5 милиона динара, јер објекат није имао грејање, а замењена је и столарија.
В. Х.