ДА ЛИ НАМ СЕ ПОНАВЉА КОВИД Мистериозни вирус ХАРА КИНОМ Дечије болнице пуне, лекари у страху "Ово није типична упала плућа!"
Светска здравствена организација упозорила је Кину „да прати мере којима ће смањити ризик од респираторних болести“ и од власти затражила више информације о пријављеном скоку броја случајева нетипичне упале плућа међу децом.
У областима на северу Кине пријављени су случајеви „болести сличне грипу“, и то траје још од средине октобра, каже СЗО.
Светска здравствена организација затражила је од Кине званични извештај, а Кинези су одговорили да је раст броја случајева оболевања највероватније проузроковало подизање стриктних ограничења које је Кина спроводила због епидемије ковида од 2020. године.
Мистериозни вирус који изазива упалу плућа хара већ неколико дана кроз школе широм Кине, што је резултирало великим бројем хоспитализоване деце. Болнице у Пекингу и у Лиаонингу су међу онима које су "претрпане болесном децом", док је школска настава била на ивици обуставе рада.
Деца имају неуобичајене симптоме који укључују упалу плућа и високу температуру - али без кашља или других симптома који се обично повезују са грипом, РСВ и другим респираторним болестима, преносе светски медији.
WHO статемент он репортед цлустерс оф respiratory illness ин children ин northern China
WHO хас маде ан official request то #China фор детаилед информатион он ан инцреасе ин respiratory illnesses анд репортед цлустерс оф пнеумониа ин children.
Ат а press цонференце он 13… pic.twitter.com/Jq8TgZjWNX
— World Health Организатион (WHO) (@WHO) Новембер 22, 2023
Упозорење на овај вирус је издато касно у уторак преко ПроМеда, јавно доступног глобалног система надзора који прати заразне болести. Исто обавештење ПроМеда објављено је и у децембру 2019. године које је привукло пажњу многих лекара и научника, укључујући званичнике Светске здравствене организације, мистериозни вирус, који је касније добио име ковид.
Да ли је у питању "ходајућа пнеумонија"?
Нова епидемија могла би да буде повезана са мицопласма пнеумониае, познатом као ходајућа пнеумонија.
То је бактерија која може да изазове оштећење грла, плућа, ждрела. Људи могу имати ове бактерије у носу или грлу у неком тренутку, а да притом нису болесни.
Обично се преноси кашљем или кијањем. Већина људи прође без симптома, а оне се преносе у великим колективима, попут школа, студентских домова, војних обука, установа за дугорочну негу и болница. Ако крене епидемија, разбољевају се и укућани.
Светски лекари забринути због нове инфективне болести
Доктор Крутика Купали, лекар за инфективне болести који је део Програма СЗО за хитне случајеве, рекао је на платформи "X" (бивши Твитер) да болест "може бити било шта" јер Кина није открила на шта су тестирали.
Докторка Џенифер Нузо, епидемиолог и директор Пандемичког центра у Школи јавног здравља Универзитета Браун, рекла је да је потребно више транспарентности из Кине како би се избегло понављање попут покушаја заташкавања пандемије ковид-19, и додала:
"Видети повећан број људи који се јављају у било којој болници је, наравно, алармантно".
"Не желим да понављам исту грешку"
Доктор Нил Стоун, лекар специјалиста за заразне болести у болници Универзитетског колеџа у Лондону, такође је рекао да се упозорење мора схватити озбиљно.
- Последњи пут када сам видео извештаје о избијању недијагностиковане упале плућа у Кини, помислио сам, ма... није ништа страшно. То је било у децембру 2019. и не желим да понављам исту грешку - рекао је доктор Стоун.
Др Феигл-Динг је такође рекао да је спекулација да је болест ходајућа упала плућа "нејасна".
- Ово није типична "ходајућа пнеумонија" јер ова нова епидемија није блага - рекао је.
Државни медиј Сикт Тоне известио је да једна десетина пацијената долази изван града јер немају приступ бронхоскопији у свом родном граду.
- Ово ме брине - рекао је др Феигл-Динг, јер бронхоскопије обично нису потребне за благе случајеве инфекције.