ЦИРКУСКА РАДИОНИЦА У СОКОЛСКОМ ДОМУ Најмлађи се упознали с жонглирањем и акробатиком
Многобројни малишани и њихови родитељи одлучили су да јучерашњи дан проведу на креативној радионици под називом „У сусрет циркусу!” у гимнастичарској сали Соколског Дома.
Ова, друга по реду, радионица у вези са циркусом организована је и овај пут у сарадњи са „ЦиркоБалканом” и Удружењем „Циркусфера”, а пројекат је заинтересовао велики број суграђана који су имали могућност да се упознају са неколико занимљивих дисциплина али и да их испробају.
– Кроз циркуске дисциплине и активности малишани своје могућности дижу на неки виши ниво – истиче председник Соколског културног центра „Соколски Дом” Срђан Станковић. – Није у питању само координација тела, већ морају да пазе и на објекте којима рукују, те су ту и активности које се раде у тандему. Циљ радионице је игра, забава али и креирање могућих будућих уметника.
Прилику да се први упознају са чарима циркуса имала су деца узраста од седам до десет година, а потом и старија група од 11 до 15 година. Дечја граја и смех одзвањали су салом док су их родитељи опрезно пратили погледима.
Након игре загревања више од 50 малишана открило је технике жонглирања али и ваздушне и партнерске акробатике. Како би сви успели да се опробају у различитим дисциплинама, деца су подељена у четири групе. Док су неки са страхом гледали ваздушне акробације на свили, они мало храбрији једва су дочекали да се и сами у њој опробају. Осим тога, кроз партнерску акробатику деца су се здружила чиме се остварило и међусобно поверење. Усхићени малишани су се опробали и у вртењу тањира на врху штапа, те су са поносом гледали родитење када би им балансирање успело.
– Упознавајући се са овим дисциплинама, развијају моторику, осећај за игру, за другаре, добијају сигурност, а све то је битно и за њихов психо-физички развој – напомиње председник Удружења „Циркусфера“ Милан Манић. – Циркус је један алат који мотивише децу да имају поверења у друге особе, своје другаре, да развијају концентрацију и координацију што им даље помаже и у школском успеху или учењу.
Иако су деца имала много питања, била су стрпљива и пажњиво слушала екипу која је водила радионицу. Међу учесницима нашли су се и они којима је Соколски Дом већ познат и који у њему тренирају.
– Мислим да су акробације, физичка активност и покрет оно што фали деци данас – наводи Јелена Станаћев, која је на радионицу довела сина и његову другарицу. – Развој човека налази се у самом кретању ког имамо све мање. Спремни смо да стално вичемо деци „стани“, „немој“, „не пењи се“, „не трчи“, „пашћеш“, а управо је ово прилика да науче и како се пада ако треба.
Пројекат Соколског културног центра подржала је Градска управа за културу.
И. Јапунџа