ВАЖНА ВЕСТ ЗА ГРАЂАНЕ Ево како можете да проверите да ли сте УПИСАНИ у БИРАЧКИ СПИСАК! Има само ЈЕДАН УСЛОВ
Грађани Србије проверу бирачког списка могу извршити преко е-управе, рекла је помоћница директора Канцеларије за информационе технологије и електронску управу Биљана Марић.
- На порталу е-управе је објављена услуга која омогућава свим пунолетним грађанима Србије да изврше увид да ли су уписани у бирачки списак и да изврше увид у податке у бирачком списку", изјавила је Марић за Танјуг и додала да уколико грађани нису уписани у бирачки списак, могу поднети захтев надлежном органу.
Услуга је на порталу, али Канцеларија за информационе технологије и е-управу није надлежни орган који врши проверу података уписаних у бирачки списак. Надлежни орган за то је Министарство државне управе и локалне самоуправе, каже Марићева.
Она истиче да је рок за поступање по поднетом захтеву 24 сата, било да је реч о захтеву за упис у бирачки списак или захтеву за измену података у бирачком списку.
Решење се доставља у електронско сандуче, у електронском облику, рекла је Марић.
Када је реч о подношењу захетва за упис у бирачки списак грађани, након пријављивања на портал, имају могућност да изаберу опцију за упис након чега се повлаче сви њихови подаци из релевантних изворних регистара - извод из матичне књиге рођених, подаци из Министартсва унутрашњих послова, односно подаци о пребивалишту и боравишту.
Те податке грађани не могу изменити на самом порталу. Уколико примете да неки од тих података није ажуран, они изворно податке морају променити код надлежних органа, а преко портала могу поднети захтев Министарству државне управе да раде измену уколико су сигурни да су измену у изворним регистрима извршили, изјавила је.
Она наводи да уколико је дошло до промене презимена у матичној књизи рођених, а у бирачком списку није ажурирано, могуће је поднети захтев за измену података у бирачком списку преко портала, али се не може извршити промена презимена.
Исто важи и за пребивалиште и за боравиште, додала је.
Када је реч о плаћању пореза на имовину, грађани се могу информисати и онлајн о висини пореза коју треба да плате.
То је услуга локалне пореске администрације, где грађани преко свог налога е-управе могу да приступе порталу локалне пореске администрације и изврше увид у своја пореска задужења. Имају могућност и да на самом порталу изврше уплату рате пореза, каже Марићева и додаје да је на овај начин, до сада, извршено око 40.000 трансакција.