РИЗИЧНО ЗАНИМАЊЕ И СКУПО ШКОЛОВАЊЕ Колико пилоти зарађују у Србији?
Висока цена школовања за пилоте често поставља питање вредности улагања у ову каријеру.
Док се небо отвара као радно место, мноштво будућих пилота се суочава са изазовом финансијског подухвата.
Међутим, иако су трошкови школовања и обуке врло високи, плате пилота у Србији и даље нису на нивоу који је постављен негде у иностранству.
Школовање за пилота може да кошта невероватних 120.000 евра. У Србији, трошкови образовања за пилота су око 70.000 евра, уз додатне трошкове обуке за специфичне типове авиона, који могу достићи више од 40.000 евра.
Иако пилоти у Србији могу да зарађују знатно више него већина људи, њихове плате су и даље мање у поређењу са иностранством, што у просеку износи око 2.000 до 3.000 евра, по одређеним подацима.
У свету, плате пилота се крећу између 5.000 и 6.000 евра, док се не постане капетан, а после се повећају на чак 12.000 евра.
Иако се чини да су плате пилота високе, поготово узимајући у обзир неопходна улагања у само школовање, заправо су далеко од врха по висини зараде у поређењу са другим секторима.
Дугачак је списак услова које је неоходно испунити да бисте постали пилот. Међу њима су – године учења, на десетине сати летења. Одговорност и стрес многи пилоти мењају за, како кажу, најлепши поглед из канцеларије. Српски пилоти тражени су и у авио-компанијама на Блиском Истоку, у Азији и традиционално у Африци. И лоу кост компаније доносе више посла, па зато не изненађује податак да последњих година у Србији расте број издатих пилотских дозвола.
Kurir.rs