105.2585

ВЕЛИКА НАГРАДА МАЛЕЗИЈЕ У МОТОЦИКЛИЗМУ: Победа за Бастијанинија

12.11.2023. 09:46 09:50
Извор: Подијум: Алекс Маркез, Енеа Бастијанини и Франческо Бањаја, фото: Tanjug (AP Photo/Vincent Thian)

Италијан Енеа Бастијанини, возач Дукатија, победио је на Великој награди Малезије у Мото ПГ шампионату.

Он је водио од почетка до краја трке и на стази "Сепанг" уписао прву победу на фабричком Дукатију, а пету у краљевској класи. Друго место освојио је Алекс Маркез, који је победио у суботњем спринту, а трећи је био бранилац титуле Франческо Бањаја на фабричком Дукатију. Бањајин сада већ једини ривал у борби за титулу Хорхе Мартин био је четврти, што значи да је разлика између њих двојице порасла на 14 поена у корист Италијана две трке пре краја сезоне.

Бастијанини је повео на старту трке, Маркез је једно време био близу њега, али је онда Италијан направио разлику, па Шпанац није имао прилику да га достигне. Зато се водила борба за треће место, Мартин је после старта пао на пето место, али се убрзо пробио на четврту позицију и кренуо да напада Бањају. У трећем кругу возач Прамака је напао браниоца титуле, који је узвратио. Њих двојица су се неколико пута смењивали на трећој позицији, да би Бањаја онда успео да се одвоји и дође до треће позиције на крају. Мартин је морао да се задовољи четвртим местом. Пети је био Фабио Квартараро на Јамахи, шести возач ВР46 тима Марко Бецеки, испред Франка Морбиделија на другој Јамахи и Џека Милера на КТМ-у. Међу првих 10 нашли су се и Фабио ди Ђанантонио и Лука Марини.

Возач Ред Бул КТМ Ајо тима Педро Акоста постао је двоструки светски шампион пошто је захваљујући другом месту у Малезији обезбедио титулу у Мото2 категорији. Победио је Фермин Алдегер из Спид Апа, а трећи је био Маркос Рамирес из Американ рејсинга. Акоста две трке пре краја сезоне има 79 бодова предности у односу на јединог конкурента у борби за титулу Тонија Арболина. Шпанац је пре две године био шампион у Мото3 категорији. Наредне сезоне 19-годишњи Акоста ће возити у краљевској класи за Гасгас Тех3 тим.

У Мото 3 категорији победио је возач Интакта Колин Фејер и то му је први тријумф у каријери. Млади Холанђанин је до највећег успеха у каријери стигао у фото-финишу испред тимског колеге Ајуме Сасакија, док је трећи био возач Леопарда Ђауме Масија. Такав расплет значи да две трке пре краја сезоне Масија има 246 бодова, 13 више од Сасакија.

Наредна трка Мото ГП шампионата вози се већ следећег викенда за Велику награду Катара.

Г. М.

СПРИНТ ТРКА ПРЕД ВЕЛИКУ НАГРАДУ МАЛЕЗИЈЕ У МОТОЦИКЛИЗМУ: Алекс Маркес најбржи на Сепангу

11.11.2023. 12:40 12:44