АКО ПАЛИТЕ ВЕШ МАШИНУ НОЋУ МОЖЕТЕ ПЛАТИТИ КАЗНУ Ево шта све открива професионални управник
За оне који немају времена да одржавају околни простор или нису вољни да то раде, живот у згради је идеална опција. Нема кошења траве нити чишћења околног простора јер за то постоје друга одговорна лица, чије услуге, наравно, морају да се плате. Ипак, живот у згради подразумева и комшије са којима делите, осим дворишта, ходника, лифта и зид. А уколико зграда има лошу изолацију, комшије могу да вам "дођу главе".
Лупање, бушење, померање намештаја, гласни плач па чак и бучна центрифуга комшијине старе машине само су неке од ситуација које могу да се "десе" баш у тренутку када ви одмарате.
Зато, да би живот у стамбеној згради био олакшан и како би се избегле потенцијалне размирице, постоји Кућни ред.
Шта он подразумева, да ли комшија сме да безобзирно бургија по стану и коме да се жалимо у том случају, за Еспресо је објаснио председник Удружења професионалних управника, Љубиша Бановачки.
"Одлуком о општим правилима кућног реда у стамбеним и стамбено-пословним зграда у Београду која је донета 2019. године, прописано је време одмора које се мора поштовати и када би требало да буде апсолутна тишина", почиње разговор Љубиша.
Ипак, апсолутна тишина није стварно апсолутна тишина.
"Апсолутна тишина подразумева буку до 30 децибела. Све изнад тога подлеже санкцијама. Ово се не односи само на музику, која је прва асоцијација, већ и на кућне уређаје који у случају квара или дотрајалости могу бити гласни и реметити време одмора", каже саговорник и додаје да је Комунална милиција одговорна за контролу и санкционисање.
Како каже, време апсолутне тишине, односно време за одмор важи:
- Радним данима: од 16 до 18 и од 22 до 7
- Суботом: од 14 до 18 и 22х до 8
- Недељом: време одмора најдуже и дневни термин је од 14 до 18, а ноћни од 22 до 10
"У случају да вам смета бука која допире из комшијиног стана, проблем можете пријавити Комуналној милицији, чак и анонимно. Они затим излазе на терен и апаратом мере ниво буке. Уколико установе да је изнад 30 децибела, казна је 5.000 динара", каже Бановачки.
Осим гласне музике и радова, саговорник нам откива да су јако чест проблем веш машине које грађани због јефтиније тарифе укључују ноћу, али и клима уређаји.
"Правилником није забрањено да се веш машина укључује током ноћи, али уколико је она гласна и "скаче", онда подлежете санкцијама", објашњава Бановачки.
Ипак, решавање овог проблема има своје препреке. Како каже Бановачки, пријава проблема и излазак на терен може да потраје, такође Комунална милиција мора позвонити на интерфон и тиме најавити свој долазак што "проблематичном" комшији даје времена да се "утиша".
"Све је у солидарним и савесним станарима који ће поштовати кућни ред онако како је прописано. Уколико је ипак неопходно да се изврше радови у времену које за то није дозвољено, у реду је обавестити своје комшије да буду стрпљиви како би се радови што пре завршили", каже за крај Бановачки.
ЕСПРЕСО