(ФОТО) НАЈЛЕПШЕ СЕЛО у Србији пре 18 година, ДАНАС ЈЕ ЈОШ ЛЕПШЕ Хиљаде људи га обилази, МЛАДИ СЕ ВРАЋАЈУ на дедовину
ПРИЈЕПОЉЕ: За најлепше село у Србији проглашено је 2005. године, а у многим научним штивима име Сопотнице уписано је као једно од ретких налазишта бигра који се налази уграђен у зидовима манастира Милешева и околних кућа.
Током корона вируса ово место обогаћено величанственим водопадима доживело је праву експанзију, а посетило га је на хиљаде туриста.
- Никад толико људи није овде било као prеthodnih година, само долазе с аранчевима на леђима и питају где су водопади. Овде преко лета можете чути све светске језике. Како је село живнуло, тако су и млади почели да се враћају, бављење туризмом овде баш има велики потенцијал, рекао је за РИНУ мештанин Вујо Вуловић.
Ипак, оно што ће бити права прекретница за развој туризма у Сопотници јесте реконструкција старог, дотрајалог пута, јер до сада чак ни мини бусеви нису могли да прођу, само путничка возила и то једва. Нови пут биће широк четири метра стога се очекује да број посетилаца од наредне године буде вишеструко већи.
- Деоница је дуга 14 километара, сада с еради првих седам, који су заправо и најзахтевнији део пута. Очекујем да ће то бити завршено до краја ове године, а затим на пролеће се настављају радови и за преосталих седам километара како би ова не тако дуга, али веома важна деоница била завршена. Са асфалтом ће у Сопотницу доћи још већи број туриста, али надамо се да ће он задржати омладину на дедовини, рекао је председник општине Пријепоље Драго Попадић.
Држава ће и са 1,8 милиона динара финансирати, преко Министарства заштите животне средине, уређење постојеће пешачке стазе у заштићеном подручју Сопотница. Председник општине и ресорна министарка Ирена Вујовић, потписали су уговор о додели подстицајних средстава из фонда за очување и заштиту биолошке, предеоне и и геолошке разноврсности у 2023. години.
Слапови Сопотнице 2000. године проглашени су за заштићено природно добро и споменик природе. На том подручју утврђен је режим заштите II степена, па сви посетиоци морају да се понашају у складу са тим како се не би нарушило ово јединствено богатство у околини Пријепоља.
Рина