ПРЕ 79 ГОДИНА НОВОСАЂАНИ СУ СЕ ПРОБУДИЛИ У СЛОБОДИ! 23. октобар 1944. дан када је НАШ ГРАД победио фашизам (ФОТО)
Крајем октобра 1944. године слобода је, после сурове окупације, коначно стигла у Нови Сад. Борба и отпор Новосађана праћени су великом погибијом и огромном материјалном штетом.
Погинуло је више од 550 учесника НОБ-а, од тога у оружаним јединицама 200, у позадини 35, док је обешених и стрељаних било 67, убијених на ислеђивању седморо, а умрлих у затворима и логорима 239. Суморна статистика нам говори да је животе изгубило више од 5.000 становника Новог Сада, свих узраста, оба пола, различитих националности, а понајвише Срба и Јевреја.
Готово сваки дванести становник Новог Сада положио је живот за слободу свога града и своје земље. Током рата, услед пљачке и уништавања од окупатора, као и од Савезничког бомбардовања, али и других ратних дејстава, страдале су стамбене зграде, привредни, саобраћајни и други објекти, као и споменици културе.
Прве дане слободе Нови Сад је дочекао с нешто мање од 40.000 становника, осиромашен и у рушевинама, без иједне читаве фабрике, с уништеном електричном централом, без трамвајског саобраћаја, водовода и канализације, без иједног моста и с готово 20.000 становника мање у поређењу с 1941. годином.
Генерал Коста Нађ је овако говорио о ослобођењу: „Од наших јединица у Нови Сад, напуштен од непријатеља, прве су стигле чете Новосадског партизанског одреда: у град су ушле већ у зору 23. октобра, праћене, како смо обавештени, великом поворком раздраганог и одушевљеног народа. Тога дана у град су ушле и неке јединице 12. бригаде, а затим и prеthodnica 75. совјетског корпуса.”
Ратни командант VIII бригаде Милан Корица Ковач се такође сећао совјетског присуства у граду: „У град смо ушли Кисачком улицом. Део батаљона ишао је у колони, држећи се кућа, спреман за борбу ако затреба. Други део је ишао колима. Улица беше замрачена. На раскрсници код Танурџићеве палате – ни живе душе. Комесар Кића, курир и ја застадосмо, размишљајући на коју страну да се упутимо. С нама су у град ушле и совјетске ’развиотке’, али су зачас нестале својим послом. Ни после толико година, никако не могу да се сетим како смо се нас тројица нашли на вечери код власника Танурџићеве палате. Сећам се као кроз маглу како су ме запањиле раскош и пажња којом смо били окружени на вечери. Ту смо се задржали до три изјутра, па је батаљон продужио марш према Футогу. Изненада смо се срели код Синагоге са совјетском колоном, која је такође пошла у том смеру”.
Захваљујући истраживањима професора Алексеја Тимофејева, дошли смо и до податка да су храбри совјетски морнари такође већ били у Новом Саду 22. октобра. Наиме, Тимофејев пише: „Извиђачка група маринаца Дунавске флотиле под командом искусног диверзанта Виктора Калганова, званог Брада, 22. октобра 1944. ушла је у Нови Сад.”
Играло се и певало на градском тргу
Каква је била атмосфера у граду приликом тих историјских дешавања највише дознајемо из писања проте Алимпија Поповића, првог председника Месног народно-ослободилачког одбора Новог Сада. Прота Алимпић се овако присећао 22. октобру 1944. године:
„Већ око 16 часова почели су да пролазе млади партизани у групама по десетак, с разноврсним оружјем. Углавном су то били мало старији пионири од 15-16 година. Корачали су важно и били озбиљни кличући слободи, уз повике ’смрт фашизму’… Играло се и певало на цетралном градском тргу до изнемоглости. То и такво весеље је трајало неколико дана. Наједном се зачуше из Главне улице од Владичанског двора поклици и салве од пушака, па су музика и клицање утихнули. Они који су били код Танурџићеве палате угледали су тенк, сав испреплетан платном и окићен пешкирима, препун младића и девојака, а за њим још један исто тако окићен платном, цвећем и нашом омладином. Настао је прави делиријум од одушевљења, среће и радости. Главна улица, цео трг, као и Булевар, били су препуни народа. Тенкови су полагано милели, да не би кога прегазили, и заокренули на Булевар. Касније сам чуо да су их зауставили пред бифеом у Танурџићевој палати. Ушли су у бифе и, наводно, од силних грљења и љубљења, јер је свако желео да се с тенкистима поздрави, ни баћушке нису успеле да попију ниједну вотку нити да поједу шта им се изнело.”
Секретар Црвеног крста Новог Сада Др Драган Лазић, бивша директорка Гимназије „Исидора Секулић“, професорка математике мр Ружица Вукобратовић и Новосадски сајам добитници су овогодишње Октобарске награде Града Новог Сада, док је Новембарска повеља за 2023. годину припала протојереју ставрофору Бранку Ћурчину, књижевнику мр Ненаду Шапоњи и Основној школи „Вук Караџић“, одлучено је на свечаној седници Скупштине Града Новог Сада.
Др Драгану Лазићу награда је додељена за резултате остварене у вишедеценијском хуманитарном раду, као животно опредељење за пружане помоћи и подстицање свих који деле идеале за доброчинство. Мр Ружици Вукобратовић Октобарска награда додељује се за изузетне резултате остварене у професионалном раду у Гимназији „Исидора Секулић“, на унапређењу образовно – васпитног рада, увођењу савремених технологија и успостављању и развоју међународне сарадње у циљу одрживог развоја школства. Октобарска награда додељује се Акционарском друштву за привређивање сајмова и изложби „Новосадски сајам“ Нови Сад, за изузетне резултате у раду и достигнуха остварена у области привреде организацијом сајамских, конгресних и стручних манифестација, на којима се, током сто година постојања, cycpećy знање и искуство.
Октобарска награда Новог Сада додељује се поводом обележавања 23. октобра, Дана ослобођења Новог Сада, као друштвено признање за изузетне резултате у раду, дела и највиша достигнућа и остварења, постигнута у току једне или више година, у области привреде, друштвених и других делатности.
Ово признање додељује се грађанину или групи грађана за заједничко дело или остварења, који раде или су радили на територији Новог Сада, као и предузећима, установама и другим организацијама чије је седиште на територији Града.
Новембарска повеља Новог Сада додељује се као друштвено признање за изузетне резултате и достигнућа у области привреде, друштвених и других делатности, поводом обележавања 9. новембра 1918. године, дана када је српска војска ослободила Нови Сад и 25. новембра 1918. године, дана када је Велика Народна Скупштина Срба, Буњеваца и других Словена Баната, Бачке и Барање, донела Одлуку о присаједињењу Војводине Краљевини Србији.
Повеља се додељује грађанину и групи грађана, предузећима, установама и другим организацијама за неговање демократских традиција и јачању заједништва грађана и грађанки Новог Сада, привредни развој, духовно стваралаштво, здравствену и социјалну заштиту, просвету и спорт и друге делатности, хуманитарне и добротворне активности и испољавање храбрости у ванредним ситуацијама, спасавање људских живота и спречавање материјалних штета.
Тај подухват описао је капетан бојног брода Аркадиј Свердлов, начелник штаба Дунавске флотиле:
„Изненађујуће лако заузели смо дунавски градић Нови Сад. Тамо је био избачен мањи извиђачки десант – осам маринаца и пет Југословена-добровољаца, под командом поручника корвете В. А. Калганова. Заједно с извиђачима се искрцао и сарадник нашег штаба поручник фрегате Г. К. Чепижни. Када су се упознали са ситуацијом, извиђачи су закључили да Немаца има мало и да су они углавном код пристаништа. Маринци су одлучили да нападну. Изненадни јуриш је запањио непријатеља. Преживели Немци пожурили су на чамце и побегли. Оставивши другове Југословене да чувају барже с непријатељском војном опремом које је оставио непријатељ, маринци су ушли у град. Калганов и Чепижни су се обратили окупљеним грађанима и рекли су им: ’Град је слободан, фашисти овде више неће доћи’.”
Општеприхваћени подаци о ослобођењу нам говоре да је 2. батаљон Новосадског партизанског одреда 23. октобра 1944. године поставио заставу на Градску кућу, што је симболично означило крај окупације. Даља хронологија говори да су око 11 часова у Нови Сад стигле и две чете 1. батаљона Новосадског партизанског одреда, док су у 13 часова стигли делови јединица Главног штаба Војводине и 7. војвођанска бригада. Нема сумње да је, исто као и 1918. године, за ослобођење узето мерило да је у град морала да уђе значајнија војна јединица.
Петар Ђурђев
(Аутор је директор Архива града Новог Сада)