Срби се највише ПЛАШЕ ГУБИТКА ближњих, Португалци НОВЧАНИХ проблема... ЕВО ШТА ради сваки други Европљанин
БЕОГРАД: Здравствено истраживање компаније Штада, које је обухватило више од 16 земаља међу којима је и Србија, показало је да упркос побољшању менталне стабилности Европљана још увек постоји велики број страхова који их оптерећују, а страх од губитка ближњих највише плаши грађане Србије, а много мање Британце и Холанђане.
Према истраживању, које је обухватило више од 32.000 испитаника, старости од 18 до 99 година, страх од губитка ближњих плаши 72 одсто Срба, затим следе Румуни са 69 одсто, Пољаци са 68 одсто, док 50 одсто Британаца има тај страх и 45 одсто Холанђана.
Здравствени проблеми су велики страх сваког другог Европљанина, а болести се највише плаше Португалци, њих 68 одсто, затим следе Шпанци са 64 одсто и Италијани са 61 одсто.
У саопштењу се наводи да су лични финансијски проблеми трећи највећи страх сваког другог Европљанина 50 одсто и грађанина Србије 53 одсто.
Ипак, од новчаних проблема највише страхују Португалци, њих 70 одсто, затим следе Шпанци и Румуни са по 67 одсто.
Ратови и геоплоитички сукоби плаше у просеку 47 одсто Европљана и 44 одсто грађана Србије.
Ови проблеми највише узнемиравају Пољаке, у просеку 65 одсто, затим следе Немци са 58 одсто, Румуни са 56 одсто, а најмање од свих Британце са 30 одсто.
Истраживање је показало и да мушкарци знатно мање брину од жена - чак и када су у питању потенцијални губитак вољене особе или лични финансијски проблем. Жене у оба случаја бележе чак 10 процентних поена више бриге и страха од мушкараца.
Када је реч о томе коме поверавају проблеме, истраживање је показало да сваки други Европљанин бриге и страхове дели са пријатељима, са породицом 49 одсто њих, а 47 одсто се изјаснило да се поверавају партнеру.
Такође, истраживање је показало да је са побољшањем менталног здравља побољшан и квалитет спавања, па 68 одсто Европљана спавање описује као добро, што је за 3 процентна поена више у односу на прошлу годину.
Најзначајније побољшање бележе Казахстан и Србија, а најлошији квалитет спавања пријављују Британци, где њих чак 41 одсто спава лоше, од којих седам одсто често проводе бесане ноћи.