КРАЈЊЕ ЈЕ ВРЕМЕ У Тирани пред Куртијем речено да је време да се формира ЗСО
БЕОГРАД: Спољно-политички коментатор Жарко Ракић оценио је данас да је од "лицитирања с датумом уласка у ЕУ", које траје већ деценијама, за Србију много важније то што је јуче, на самиту Берлинског процеса у Тирани, пред премијером привремених приштинских институција Аљбином Куртијем речено да је крајње време да се формира ЗСО на Косову и Метохији.
Да би се остварио улазак земаља Западног Балкана у ЕУ, потребно је да се Брисел припреми за проширење и да спроведе унутрашње реформе, што је у овом тренутку, напомиње он, скоро немогуће зато што је реч о промени начина одлучивања.
Он је за Танјуг рекао да Србија мора да учини много напора и да спроведе све реформе које Запад прописује како би се боље и успешније живело.
"Око датума је непотребно губити енергију зато што ћемо имати можда ситуација да Србија буде апсолутно, не на нивоу државе која може да постане чланица ЕУ, него да буде изнад нивоа неких тренутних чланица", оценио је Ракић.
Коментаришући посету делегације велике петорке Београду 21. октобра, у којој ће бити изасланик ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак, као и изасланици председника САД, Француске, Немачке и премијерке Италије, Габријел Ескобар, Емануел Бон, Јенс Плетнер и Франческо Тало, Ракић је рекао да се не може очекивати ништа позитивно од те посете зато што су то државе које су биле "иницијатори отимања дела српске територије, а данас су главни заштитници такозване независности Косова".
"Оне ће упорно инсистирати на неком одрживом решењу, што у преводу значи да Србија прихвати да Косово није део њене територије, а касније би онда били нови притисци да се омогући и столица УН у свим међународним институцијама, и да се Србија фактички одрекне свог дела територије", објаснио је он.
Ракић каже да је посета председника Србије Александра Вучића Кини јако важна зато што је Кина, не само стална чланица Савета безбедности УН са правом вета већ и веома важан економски партнер Србије, и што је у веома тешким тренуцима показала разумевање и понудила помоћ Србији која је у том тренутку била потребна.
"Наравно да ће западни аналитичари веома пажљиво пратити посету српског председника Кини због тога што свака наша активност која је повезана са Кином и Русијом, је увек под највећом лупом. Само чекам тренутак када ће се на нас обрушити део западних медија због неких оптужби да смо ми главно упориште Кине у овом делу Европе, што нас не треба много да погађа", поручио је он и додао да Србија треба да се понаша тако да не угрожава друге, али да гледа само своје интересе.