СПАСАВАЈУ И МАЛИШАНЕ РОЂЕНЕ СА 460 ГРАМА У Дечјој болници сваке године лече између 250 и 300 најмањих пацијената
Превремено рођена деца из целе Војводине лече се у Институту за здравствену заштиту деце и омладине Војводине у Новом Саду, познатом као Дечија болница.
Начелник Службе за неонатологију професор др Слободан Спасојевић каже како сваке године имају између 250 и 300 најмлађих и најмањих пацијената који су на неонаталној интензивној терапији.
- Најмање превремено рођено дете које се лечило код нас је била беба од 460 грама, која је рођена у 23. недељи трудноће. То дете је преживело – казао је професор Спасојевић.
Током прошле године имали су 254 деце на лечењу, а од тог броја њих 218 је донесено транспортом. Наиме, Дечја болница је једина здравствена установа у Војводини за збрињавање превремено рођене деце, која се ту доносе из свих војвођанских породилишта.
Транспорт животно угрожене новорођенчади се ради реанимобилом са инкубатором, односно специјализованим неонаталним транспортом. Одговарамо на позиве из породилишта у Суботици, Сомбору, Врбасу, Сенти, Кикинди, Зрењанину, Вршцу, Сремској Митровици, као и из Бачке Тополе, која је једино ванболничко породилиште. Они зову када треба да се транспортује беба, а по њу иду лекар, медицинска сестра и возач. Иде се са транспортним инкубатором и респиратором. На лицу места прво збринемо дете, а потом га транспортујемо у Нови Сад – објаснио је професор Спасојевић и додао како Дечја болница има два транспортна инкубатора са респиратором и два без респиратора.
Одељење за превремено рођену децу прошле године је имало 269 пријема превремено рођене деце и још њих 250 примљено је на одељење за рочну новорођенчад, што су болесна деца, која су рођена након 37. гестацијске недеље, а укупно су имали 773 малишана на овом одељењу.
- Повећање броја превремено рођене деце десило се када је почео Национални програм вантелесне оплодње, па је било много вишеплодних трудноћа из којих су се рађали близанци, тројке, четворке. Такве трудноће и јесу ризик за превремено рођење. Сада је мање таквих ситуација, а нарочито у време короне се рађало мање деце – наводи професор Спасојевић.
У Дечјој болници има 11 места на одељењу неонатолошке интензивне неге, 25 места за превремено рођену новорођенчад, а на Одсеку за рочну новорођенчад имају 10 места.
Како објашњава, сва деца рођена пре 37. гестацијске недеље сматрају се превремено рођеном децом. Она која су рођена пре 32. недеље су у средњем и високом ризику, рођени пре 28. недеље су екстремно превремено рођена новорођенчад.
Деца остају на лечењу све док им се не успостави термичка стабилност и док не дођу до тежине од 2.000 или 1.800 грама, када могу да једу из флашице, односно када стигну до 35. гестацијске недеље. Некада је за то потребан и вишемесечни боравак у болници, а др Спасојевић напомиње да се дешава да деца остану и пет месеци.
тога су развили сарадњу са родитељима, како би они могли да долазе код своје деце, да их узимају у наручје, онда када је то могуће. За то породично дружење направљена је и посебна соба у којој родитељи проводе са бебом, могу да се играју, да је пресвлаче, да остваре додир коже на кожу, односно да на себе прислоне бебу. То је терапеутски значајно и за бебу, али и за родитеље, којима је то прилика да се повежу са дететом од којег су одвојени.
Љ. Петровић