МОДА ИЛИ ПОТРЕБА? Труднице у Србији све чешће се КОД ПОРОЂАЈА угледају на светске трендове ЕВО ШТА ЛЕКАРИ ИМАЈУ ДА ПОРУЧЕ
Лудост, храброст, тренд с друштвених мрежа, "повратак природи"... Шта стоји иза жеље све више жена у свету, па тако и у Србији, да се порађају код куће по угледу на Синди Крафорд или Памелу Андерсон?
Иако је за њих такав порођај емотивнији и комфорнији, ипак може бити веома опасан, те се већина српских гинеколога и педијатара овоме оштро противи пошто може доћи до бројних непредвиђених компликација, па и смртног исхода.
Гинеколог др Вања Милошевић истиче да има пацијенткиња које желе да се породе код куће, али он то не подржава.
- Више сам за порођај у болничким условима, има једна ствар, а то жене не знају, то је рађање постељице. То је нешто што је непредвидиво на порођају. Ми можемо да предвидимо све, обим главе, тежину детета, величину, карличне мере, све то није спорно. Само једну ствар не можемо предвидети, а то је како се рађа постељица - објашњава др Милошевић за Курир.
Истиче да код рађања постељице може да се деси непредвидиво и обилно крварење.
- Имали смо случајеве кад из порођајне сале трчимо до операционе да спасемо жену због тога. Јесте ретко, али може да се деси и то код мене изазива страх кад је порођај код куће у питању. Многе ствари су у порођају још увек непредвидиве, зато је много рационалније породити се у породилишту. Постоји низ опасности и компликација - напомиње он и додаје:
- Могу се јавити инфекције, обмотавање пупчане врпце око бебиног врата, инфекција плода... Најважнија процена је да ли ће порођај ићи вагинално или не, ту може да се деси да се жена, рецимо, не отвори довољно или да мора да се прибегне помоћним средствима као што су форцепс и вакуум, а тога нема у кућним условима. Ако се не прибегне овим техникама на време, ви ћете изгубити и дете и жену.
Жена се осећа сигурно у дому
С друге стране, Дивна Миљковић из Удружење бабица Србије подржава порођај код куће, зато што је, према њеним речима, природни порођај најздравији за жену и бебу.
- Ипак жена у тим условима има више могућности да задовољи све своје потребе, да се осећа сигурно у свом дому, наравно ако се организује на најбољи могући начин, уз подршку партнера и родитеља, наравно и стручних лица, бабице, дуле, акушера. Порођај код куће нигде није табу-тема, осим можда код нас. У многим земљама је такав порођај подржан од система. Жене које се одлучују за ту варијанту су веома информисане и одговорне, освешћене и не доносе одлуку из моде, него из својих личних потреба и убеђења. Свака патологија порођаја се сигурно завршава у породилишту - рекла је она.
Др Милошевић каже и да је врло важан први бебин преглед код неонатолога, који даје коначну оцену о виталности плода. С њим је сагласан и педијатар др Саша Милићевић, који напомиње да се читав низ поремећаја може јавити и код мајке и код бебе који могу захтевати хитну интервенцију гинеколога и педијатра-неонатолога.
- Рецимо, ако беба има тзв. неонатални дистрес или ако је аспирирала плодову воду, та беба онда захтева хитну интервенцију и боравак на одељењу интензивне неге, где ће је гледати неонатолог-педијатар. Дете може имати читав низ поремећаја и зато је тај први преглед веома важан, а то се не може урадити у кућним условима - истиче др Милићевић.
Дневник/Курир