ДА ЛИ ЈЕ ЗАКАЗАЛА Како функционише израелска Гвоздена купола?
ТЕЛ АВИВ: Након што је палестинска милитантна група Хамас гађала Израел великим бројем ракета, земља се поново ослонила на противракетни одбрамбени систем ''Ироне Доме'' (Гвоздена купола).
Према писању Си-Ен-Ена, Гвоздена купола је једно од најважнијих оруђа у израелском арсеналу које је спасило безброј живота током разних сукоба у последњој деценији.
Реч је о веома ефикасном систему, а Израелске одбрамбене снаге (ИДФ) су у мају саопштиле да је Гвоздена купола имала стопу успешности од 95,6 одсто током ракетних напада палестинске милитантне групе Исламски џихад.
Мобилни систем противваздушне одбране састоји се од 10 батерија од којих свака носи три до четири бацача ракета.
Развој Гвоздене куполе почео је 2007. године, а након тестирања 2008. и 2009. године, прве батерије су пуштене у рад 2011. године, док је систем од тада неколико пута унапређиван.
Гвоздена купола је дизајнирана да обара долазеће пројектиле и опремљена је радаром који детектује ракете у кругу од четири до 70 километара, а затим користи систем команде и контроле који брзо израчунава да ли надолазећи пројектил представља претњу или ће вероватно погодити ненасељено подручје.
Ако ракета представља претњу, систем испаљује пројектиле како би је уништио у ваздуху.
Стопа успешности система достиже и више од 90 процената.