ЕКСКЛУЗИВНО ЗА „ДНЕВНИК” ИЗ ЈЕРУСАЛИМА: ДРАМА СРПСКИХ ПУТНИКА 40 породица затворено је у хотелу и чекају спасоносни позив за евакуацију ДОК СЕ ЧУЈУ СИРЕНЕ ЗА ВАЗДУШНУ ОПАСНОСТ И ДЕОНАЦИЈЕ (ФОТО, ВИДЕО)
У Јерусалиму 40 српских држављана чека да буде евакуисана и надају се да ће наша држава да им омогући безбедан повратак у Београд.
Како за „Дневник” каже Ђорђе Комленски, који је из Енглеске са супругом дошао у Свету земљу на поклоничко путовање, тренутно су смештени у хотелу у источном делу Јерусалима и покушавају да обезбеде превоз за Србију.
Групу која је бројала 50 верника Српске православне цркве из више земаља, махом Енглеске, Швајцарске и Канаде, рат је затекао у Витлејему, који се налази под палестинском самоуправом, а у недељу су прешли контролни пункт и стационирали се у Јерусалиму где чекају евакуацију.
„Дошли смо различитим авио-компанијама. Ми смо, према плану, требало да се вратимо у уторак, наки у среду, а неки у четвртак. Међутим, јуче су нам све компаније којима смо дошли у Израел послале обавештење да су летови отказани. Сада покушавамо да, у сарадњи с нашим конзулатом, и Владом Србије са којима смо у контакту покушамо да се вратимо. Сви путници имају двојна држављанства, долазе из различитих земаља, али смо сви држављани Србије”, наводи Комленски.
Он додаје да је, упркос рату који бесни, у том делу Јерусалима углавном мирно и да већина ходочасника није у страху, али су сви забринути јер за сада немају превоз из Израела.
„Наш хотел је смештен недалеко до Дамаск капије, поред велике полицијске станице. Синоћ су се чули пуцњеви недалеко од хотела, али данас је мирно. Не осећамо се угрожено, али не можемо ни да излазимо напоље. Док слушамо вести како се наши сународници враћају у Београд у нашој групи расте забринутост, јер ми немамо још обезбеђено решење. Поготово је то изражено код неколико породица које имају малу децу. Они су посебно забринути“, указује Комленски.
Наводи да су ступили у контакт с министром Николом Селаковићем и да им је обећао да ће покушати да обезбеди решење за њихову евакуацију.
„Наши погледи тренутно су усмерени ка Београду и надамо се да ће се пронаћи најбоље решење. У групи има и старијих људи који пију лекове за разне болести, а и лекова им понестаје. Тако да се надам да ћемо пронаћи авионски превоз и све решити. Ми смо спремни и спаковани да кренемо сваки час, само чекамо позив. Надамо се да ће и он ускоро уследити”, закључио је Комленски за „Дневник“.
Након тог разговора зачуле су се сирене за ваздушну опасност, праћене детонацијама у даљини.
А. Савановић