Калеидоскоп културе покреће тему будуће модерности: Стручни панел у оквиру недеље архитектуре
Калеидоскоп културе своју четврту недељу ове године посветио је архитектури. Након гостовања једног од најпознатијих архитеката на свету Алехандра Аравене, који је привукао пажњу више од 1.000 људи, новосадску публику очекују бројни програми у оквиру недеље архитектуре шестог Калеидоскопа културе.
Указивање на значај образовања
Како би требало да изгледа будућа модерност града? Одговор на ово питање ће понудити архитекте, стручњаци из области дигиталних технологија, социолози и други учесници панела, са циљем синтезе иновативних и интердисциплинарних проучавања урбанистичког развоја.
„Будуће модерности” је Поп-Уп Think Танк који окупља три значајне регионалне платформе које се баве истраживањем и стратешким планирањем урбаног простора. Догађај ће представити три случаја будућег урбаног развоја Ријеке, Сарајева и Новог Сада, након чега ће бити одржана панел дискусија са учесницима и публиком.
Један од кључних фокуса овог догађаја је указивање на значај образовања у будућем обликовању градова, зато „Будуће модерности” имају за циљ да истакну иновативне образовне приступе који могу да оснаже појединце и заједницу да боље разумеју свет који се брзо мења. Уједно, „Будуће модерности” настоје да инспиришу присутне да креативно и критички размишљају о будућности градова у контексту технологије и друштва, подстичући иновативне идеје и решења која могу да обликују урбани пејзаж сутрашњице.
Када се три града споје
Стручни панел „Будуће модерности” одржаће се у петак, 6. октобра, од 19 часова у Културној станици Опенс, у оквиру недеље архитектуре шестог Калеидоскопа културе у Новом Саду. Учесници овог стручног панела биће Делталаб из Ријеке, Урбан десигн студио из Сарајева и База – платформа за просторне праксе из Новог Сада.
ДЕЛТАЛАБ – Центар за урбану транзицију, архитектуру и урбанизам је мултидисциплинарни центар Свеучилишта у Ријеци посвећен истраживању и пракси просторног и стратешког дизајна у контексту савремених политичких, еколошких и технолошких криза. Кроз две повезане осе деловања – интердисциплинарне универзитетске специјалистичке студије УРБАНИ СТУДИЈИ, те истраживачку, консултантску и архитектонску праксу – Делталаб критички испитује и прагматично развија просторна и стратешка решења с мисијом стварања услова за радикално нову, отворену и отпорну будућност. Окупљајући архитекте, дизајнере, инжењере, предузетнике, социологе, културологе, филозофе, уметнике, активисте и многе друге сараднике, кроз краткорочне и средњорочне пројекте у домену простора, културе, нових технологија и јавних политика, Делталаб негује интердисциплинарност и иновативне моделе сарадње нужне за развој адаптибилних структура знања у свету непредвидљивих вишеструких криза.
Како су изгледале кухиње од њиховог настанка до данашњег модерног облика показаће изложба „Кухиње (Фрагменти) – цртице из историје и популарне културе”, у организацији Друштва архитеката Војводине, која ће бити отворена 7. октобра у 18 часова у објекту Менза у Дистрикту, у оквиру недеље Архитектуре на шестом Калеидоскопу културе у Новом Саду. Посетиоци ће имати прилику да посете изложбу до 28. октобра.
УРБАН ДЕСИГН СТУДИО САРАЈЕВО – Пројекат урбане трансформације Сарајева подржава модернизацију урбаног планирања у Кантону Сарајево, предлажући алат за дигитално доношење одлука за планирање града у следећих 30 година. Својим различитим иницијативама и радом, пројекат доприноси ревитализацији Сарајева и стварању бољих услова за одржив и економски оправдан развој. Мултидисциплинарни пројекат укључује недавно успостављен простор за рад и догађаје „Урбан Десигн Студио Сарајево“, децентрализовану лабораторију за истраживање, прикупљање података и едукацију „Студио Мобил“, дигитални близанац цијелог града Сарајева, мале и прототипске архитектонске интервенције и наставу на Федералном институту за технологију u Zürichu i Универзитету у Сарајеву.
БАЗА – ПЛАТФОРМА ЗА ПРОСТОРНЕ ПРАКСЕ је организација фокусирана на креативно истраживање градског простора, прошлости и садашњости, у циљу креирања стратешких наратива новог урбаног развоја, а у контексту савременог друштва и савремених технологија. Негујући интердисциплинарни приступ, База је активна у домену визуелних и културолошких просторних комуникација између града и његових грађана. Оријентисана локално, База промовише глобално знање о изузетним просторним праксама и њиховим деловањима. База практикује и, кроз нове идеје и нове иницијативе, промовише стално променљиве погледе на право на град. На овом догађају База представља исходе вишегодишњег рада, фокусирајући се на методолошки приступ који се креће од темељног истраживања физичке структуре градског простора и његове слојевите историје, до креативног и спекулативног промишљања о његовом будућем развоју.
У периоду одржавања изложбе „Кухиње (Фрагменти) – цртице из историје и популарне културе” организована су и кустоска вођења кроз стамбене објекте Лимана. У шетњи ће заинтересовани моћи нешто више да чују о Лиманима од академика Бранислава Митровића, др Владимира Кубета, Ивана Станојева и Илије Губића.
Улаз на програме Калеидоскопа културе је бесплатан.
Партнер Калеидоскопа културе је Ерсте банка.
И. Јапунџа