Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

НА НОВОСАДСКОМ ФТН-У У току транснационални програм мастер студија из обновљивих извора енергије

27.09.2023. 15:24 15:26
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

У оквиру АДРИОН програма, на Факултету техничких наука у Новом Саду у је току реализација пројекта ТРАИНЕЕ - АДРИОН транснационални програм мастер студија из обновљивих извора енергије. На осам универзитета из шест земаља се реализује истоветни студијски програм, по чијем се завршетку добија мастер диплома која је призната у свим државама учесницама пројекта, речено је на конференцији за новинаре, која је у понедељак одржана у просторијама ФТН-а.

Професор др Филип Кулић са Факултета техничких наука и технички координатор  пројекта ТРАИНЕЕ у оквиру АДРИОН програма, рекао је да је програм АДРИОН  европски транснационални програм који улаже у регионалне иновационе системе, културно и природно наслеђе, заштиту животне средине, одрживи транспорт и мобилност, као и изградњу капацитета.

Окупљајући осам партнерских држава, АДРИОН има за циљ да делује као покретач политике и иноватор управљања у корист више од 70 милиона људи у јадранском и јонском региону.

– У оквиру АДРИОН програма, на Факултету техничких наука у Новом Саду је у току реализација пројекта ТРАИНЕЕ - АДРИОН Транснатионал Мастер Ин Renewable Energy (АДРИОН транснационални програм мастер студија из обновљивих извора енергије). Партнери на пројекту, поред ФТН-а, су: Универзитет у Патрасу (Грчка), Универзитети у Болоњи и Венецији (Италија), Факултет за електротехнику и рачунарство и Универзитет Алгебра из Загреба (Хрватска), Интернационални универзитет из Сарајева (БиХ), Универзитет у Тирани (Албанија), Енерго-дата доо (Хрватска), Греен Technologies Лтд (Грчка) и Солар Инфо Community (Италија) – објаснио је професор Кулић.

Сектор употребе обновљивих извора енергије у Јадранском региону је у успону. Адекватан приступ обновљивим изворима енергије такође може да иницира бољу искоришћеност њихових потенцијала и обезбеди једнак приступ изворима енергије свим заинтересованим групама потрошача. Ипак, без одговарајуће стручности, овај раст доводи у опасност животну средину и друге кључне ресурсе (вода, пољопривредно земљиште, пејзаж, шуме...), али и сектор услуга (туризам, лов...)

– Да би се избегле замке и искористиле предности, потребно је паралелно развијати различите стратегије: технолошки развој, академско истраживање, изградња капацитета и креирање политике. Наравно, за све то је потребна брза промена културних образаца и начина размишљања – истакао је професор ФТН-а.

Да би се ухватио у коштац са овим изазовима, АДРИОН ТРАИНЕЕ подиже мултидисциплинарне компетенције и вештине на тему обновљиве енергије тако што осмишљава студијски програм са заједничком "Мастер дипломом из обновљиве енергије".

– Овај мастер програм доприноси постављању основа за унапређену сарадњу између ЕУ и ИПА земаља, јер је подршка процесу проширења ЕУ централна у новом програмском периоду, а истовремено подстиче ефективно коришћење будућих фондова ЕУ за истраживање и иновације у области обновљиве енергије – рекао је Филип Кулић

Истакао је и то да ће пројекат постићи свој циљ кроз два главна резултата.

– Први је успостављање транснационалне мреже универзитета и пословних активности. Мрежа укључује партнере из Грчке, Хрватске, Италије, Албаније, Босне и Херцеговине и Србије. Партнери доприносе разноврсним скупом стручности (просторно планирање, зелена економија, инжењеринг у вези са енергијом, дигитални енергетски системи, природне науке, демографија, креирање енергетске политике, право), разноликошћу перцепција препрека за подизање свести и различитим приступима подучавању и учењу, који су систематски анализирани и подељени – рекао је професор.

Он је објаснио да то конкретно изгледа тако што се на осам универзитета из шест земаља  реализује истоветни мастер студијски програм који траје четири семестра.

– Студенти уписују студије на једном од универзитета, учесника пројекта, и имају могућност да практично сваки семестар студирају у другој држави без потребе за било каквим накнадним признавањем испита. На крају, када дипломирају, добијају мастер диплому која је призната у свим државама, учесницама ТРАИНЕЕ пројекта (Италија, Грчка, Албанија, БиХ, Хрватска и Србија) – нагласио је Кулић.

Други резултат пројекта је изградња капацитета и стратегија за размену знања у вези са обновљивим изворима енергије, укључујући Заједнички мастер акциони план.

– Стратегија даје визију, окупљајући и умрежавајући све учеснике пројекта. Штавише, пројекат, кроз Заједнички мастер акциони план, укључује и креирање даљих активности за изградњу spin-off-a (јединствених курсева) за техничке стручњаке, особље у јавном сектору и предузетнике који не могу да похађају Заједнички мастер – казао је руководилац пројекта.

Цела стратегија усваја трансдисциплинарни приступ, гради се на принципима међусобног учења и знања заснованог на контексту, промовише мобилност и комбинује потенцијал учења кроз одржавање едукативних курсева уживо и онлајн .

– Остварујући своје циљеве, пројекат АДРИОН ТРАИНЕЕ допринеће стубовима обновљиве енергије програма АДРИОН и макрорегионалне стратегије ЕУСАИР, али и амбициозним циљевима Европске комисије за обновљиву енергију, повећавајући их са 32% на 40% до 2030. године, уз вероватно даље повећање на 45%, што нас приближава енергетској независности ЕУ – закључио је професор Филип Кулић.

Пише:
Пошаљите коментар