НЕДЕЉА ВИЗУЕЛНЕ УМЕТНОСТИ КАЛЕИДОСКОПА КУЛТУРЕ Две изложбе младих уметника вечерас у Дистрикту и Културној станици Буковац
Калеидоскоп културе у Новом Саду ушао је у своју трећу недељу, у којој ће од 25. септембра до 2. октобра пажњу посветити визуелној уметности. Током недеље визуелне уметности публика ће имати прилику да ужива у програмима посвећеним богатом уметничком наслеђу и савременом визуелном стваралаштву.
Недељу визуелне уметности овогодишњег Калеидоскопа културе отвориће две изложбе младих уметника у успону које ће се одржати у Дистрикту и у Културној станици Буковац.
Најзначајнији догађаји Европске престонице културе кроз објектив једног фотографа
Владимир Величковић је фотограф рођен у Сомбору 1993. године, који живи и ради у Новом Саду. Фотографијом се бави више од 10 година, од 2012. након завршене Техничке школе „Милева Марић-Ајнштајн“, смер Фотографија, пратећи неке од најзначајнијих догађаја и пројеката кључних институција и организација у граду.
Међу институцијама и организацијама значајну сарадњу остварује се са Српским народним позориштем, Позориштем младих, Америчким кутком, али и са тимовима који воде два велика пројекта од националног значаја, односно две престижне европске титуле које је Нови Сад освојио – Омладинска престоница Европе Нови Сад (ОПЕНС) и Нови Сад – Европска престоница културе.
У оквиру тих пројеката, Величковић је фотографисао неке од најважнијих културних, омладинских и спортских догађаја у граду међу којима су – свечано отварање Омладинске престонице Европе, ОПЕНС дистрикт – међународни фестивал уличне културе, уметности и спорта, ОПЕНС квиз – један од највећих мултимедијалних догађаја.
У оквиру пројекта „Нови Сад – Европска престоница културе“, Величковић је од 2017. године забележио најважније догађаје, међу којима се посебно издвајају нови културни брендови Новог Сада – Дочек и Калеидоскоп културе, сарадња са мрежом културних станица, али и радови са којима је испратио трансформацију Дистрикта.
Поред бројних реномираних домаћих фестивала на којима је радио, издвајају се Егзит, Улични свирачи, Ловефест, Џез фестивал, Филмски фронт, Лименка театар фест и бројни други, али и у региону међу којима се издваја Сеа Данце Фестивал, Сеа Стар Фестивал, СОНУС и други где је забележио наступе неких од највећих музичких имена и светских звезда.
Учествовао у 10 самосталних и групних изложби, од којих му је најдража Jažography изложба којом је обележен месец џеза у Америчком кутку у Новом Саду.
Изложба фотографија Владимира Величковића, о најзначајнијим догађајима Европске престонице културе од 2018. до 2022. године, одржаће се у недељи визуелне уметности шестог Калеидоскопа културе, од 26. септембра до 1. октобра у објекту Менза у Дистрикту са почетком у 19 часова.
У суботу 30. септембра у Дистрикту биће представљене две несвакидашње изложбе и највећа интерактивна скулптура у Србији. Велика изложба „Од Коњовића до Марине Абрамовић“, БелАрт галерије, биће отворена у објекту Радионица у Дистрикту.Прва топлотна интерактивна скулптура на свету, уједно и највећа интерактивна инсталација у Србији, висока чак пет и широка три метра, којој је публика неопходна да би функционисала,„Срце“, ауторке др Милијане Комад, биће представљена такође у суботу.Истог дана биће отворена прва изложба о једном индустријском наслеђу – Дистрикту, под називом „Дух места – први век Дистрикта“.
Другачији концепт посматрања изложбе
Ако се данас ипак упутите ка Буковцу, задржите се у Културној станици где ће сви посетиоци имати прилику да доживе један сасвим другачији концепт посматрања изложбе.
Посетиоци ће током седам дана имати прилику да се сусретну са седам монументалних дела једног уметника, које ће се сваког дана смењивати. На овај начин ће публика моћи да се детаљно упозна са по једним величанственим уметничким делом сваког дана, које ће пратити занимљива звучна инсталација дочаравајући атмосферу изложене слике.
Александар Бајуновић рођен је у Шапцу 1995 године. Основну школу завршио је у Бадовинцима. У свом даљем школовању, Школу примењених уметности завршио је у Шапцу, а Академију умјетности у Бањој Луци уписао је 2014. године на смеру сликарство у класи Весе Совиља и 2018. године је и дипломирао. Исте године уписао је мастер студије на истој академији у класи Борјане Мрђе. Звање Демонстратора-стручног помоћника стекао је на смеру сликарства, на Академији умјетности у Бањој Луци. Александар јерадио као професор ликовне културе у Средњој Мачванској школи у Богатићу 2018/19 године. Од 2019. године јечлан удружења стваралаца Шапца.
Од 2015. године Александар Баујановић одржао је велик број самосталних изложби међу којима су "Сан и стварност" у Излагачком простору месне заједнице Бадовинци, "Интима" у Изложбеном салону Народне скупштине Републике Српске у Бањалуци, изложба "Цртежа и слика" у Арт галерији у Београду, изложба „Можда сам ја“ у Културном центру у Шапцу и многе друге. Његов рад био је део и групних изложби међу којима су „Међународно тријенале аутопортрета и портрета“ у Меморијалној галерији „Душан Старчевић“ у Смедеревској Паланци, групна изложба „Интер/акција“ у Галерији Плус у Бањој Луци,„Деспот велики мали човек“ у галерији Квака22 у Београду и многе друге.
Александар Баујановић учествовао је на више међународних ликовни колонија у земљу и иностранству и носилац је бројних признања за свој рад међу којима се истичу награда Центра за културу и образовање Лакташи за сликарство 2017. године, прва награда „Међународно тријенале аутопортрета и портрета“ у Меморијалној галерији „Душан Старчевић“ у Смедеревској Паланци 2021. године и награда из фондације „Игор Белохлавек“ за најбољег младог уметника на 64. Октобарском салону 2021. године.
Изложба уметника Александра Бајуновића биће отворена 26. септембра у Културној станици Буковац у 19 часова, а трајаће све до 3. октобра. Овом приликом, новосадској публици ће се представити млада нада и тренутно најзначајније име новог српског сликарства.
У недељи визуелне уметности, у петак 29. септембра у Културној станици Свилара, са почетком у 19 часова, биће представљена дела српских и кинеских наивних уметника. Изложба „Најбоље од светске наиве“ доноси радове уметника Јана Хусарика, Розалије Марков, Зузане Халупове и Мартина Јонаша уз које ће се представити и кинески уметници.
Улаз на програме Калеидоскопа културе је бесплатан.
Партнер Калеидоскопа културе је Ерсте банка.
И. Јапунџа