ВЕЋ 13 ГОДИНА УДРУЖЕЊЕ ГРАЂАНА „СИГУРАН ЖИВОТ” У ОПОВУ АКТИВНО РАДИ Помоћ рањивим групама
ОПОВО: Удружење грађана „Сигуран живот”, активно је у општини Опово од 2010. године.
Према речима председнице удружења Иване Обрадовић, основани су са циљем да кроз акције и пројекте подрже реализовање и практиковање Уставом и законом загарантованих људских права, пре свега рањивих група нашег друштва, али и свих становника наше земље. Тако су и теме којима се баве уско повезане са оним што су им лична и професионална интересовања попут жеље да се побољша живот у заједници, а који треба да укључује поштовање другог, али и обзир према животној средини и помоћ особама које су у неповољнијој ситуацији.
– Верујемо да промена која почиње од нас самих може дотаћи и ширу заједницу. Бавимо се иначе темама које се односе на угрожене социјалне групе, а којих је, нажалост, све више. Кроз наше пројекте укључујемо младе, старе, Роме, особе са инвалидитетом, породице које су у ризику од сиромаштва и друге, а помоћ која им се пружа је програмирана кроз мапирање потреба у оквиру пројеката, који се финансирају из бесповратних средстава Европске уније. Некада се та помоћ огледа у виду материјалних добара попут алата, намештаја, одеће или стамбених објеката, док са друге стране она подразумева „меке” мере попут обука, психо – социјалне помоћи, медијације приликом запошљавања и слично – истакла је Обрадовић.
Удружење има одличну сарадњу са Општином Опово нарочито када је у питању спровођење ЕУ пројеката. На основу сродних тема којима се баве, сарађују и са осталим организацијама цивилног друштва и то кроз заједничке акције и пројекте. Сарадња је остварена и са другим локалним самоуправама у Србији, али и региону.
– Од најзначајнијих пројеката које смо реализовали истакла бих „Круг подршке” који је и даље у току. Предвиђено је да се купе и доделе куће за 10 најосетљивијих породица са територије Опова, те и да се њиховим члановима пруже различити видови подршке. Ту мислимо на помоћ у редовном школовању, преквалификовању и тражењу посла, до набавке неопходних алата или пољопривредних потрепштина за бављење изабраном делатношћу - каже Обрадовић.
Пројекат доделе кућа завршава се у априлу идуће године. Реализује га Општина Опово, у сарадњи са Центром за социјални рад и удружењем „Сигуран живот”, а финансира Европска унија. Уговорно тело је Канцеларија Уједињених нација за пројектне услуге, појашњава наша саговорница.
Жене са инвалидитетом вишеструко погођене
По речима Иване Обрадовић, у оквиру пројекта „Остваривање људских права на социјалну инклузију и једнаке могућности за повратак достојанства особа са инвалидитетом“ израђена је Студија о положају жена са инвалидитетом, коју је 2019. године спровео „Сигуран живот”, у сарадњи са четири ОСИ удружења. Студију је финансирала Европска унија, кроз „ЕИДХР” програм.
Као и сам пројекат, и Студија је осим у Опову обухватила још три банатска града - Зрењанин, Панчево и Вршац, а резултати су потврдили да су жене са инвалидитетом вишеструко рањивије, када је у питању било који сегмент живота, од образовања, здравства и запошљавања, до партнерских и породичних односа. У већем су ризику од дискриминације и неких видова мобинга, али и насиља у породици. Неопходан је одговор друштва на те неповољне околности, подизање свести о правима које имају, као и јачање њихових личних капацитета кроз различите видове подршке, поручују из удружења „Сигуран живот”.
Уз све те активности, базирани су и на заштиту животне средине, те Ивана каже да су у сарадњи са стручњацима из области енергетске ефикасности и заштите животне средине спроводили мале пројекте од којих посебно издвајају онај који се тицао рада са децом. Тако су ученицима нижег школског узраста основних школа са територије општине Опово држали презентације о рециклирању пластичних флаша у сврху колекције и употребе соларне енергије, уз подстицање селекције отпада у учионицама.
И. Бакмаз