„Космодром” на Тврђави окупио све генерације ПОРУКЕ НА СРПСКОМ ПОСЛАТЕ У СВЕМИР
На образовно-музичкој манифестација „Космодром”, одржаној јуче на Петроварадинској тврђави, подељеној на зоне, посетиоци свих генерација, а нарочито деца, имали су прилику да се упознају са роботима и дроновима, присуствују трци ФПВ дронова, лансирању ракета, гледају пројекције Планетаријума, лете балоном на топао ваздух, а у вечерњим сатима шаљу поруке у свемир. Партнер манифестације је Индија, која је пре неколико седмица слетела на Месец, те уживо преко свемира комуницирала са Србијом.
– Музички, односно, ноћни део замењен је ове године нашим присуством на Егзиту, то јест, отварањем тог фестивала из свемира – објаснио је председник Комитета за развој свемирског програма и организатор Душан Радосављевић. – Са образовним делом одлучили смо да наставимо, такође, на тврђави. Ово је, пре свега, ваздушно-космичка манифестација, чији је акценат на науци, технологији, инжењерингу и математици. Наш задатак је био да на једном атрактивном месту окупимо децу свих узраста, од вртића, основне, средње школе до универзитета, заинтересујемо их, а потом им дамо информацију где и како могу убудуће тиме да се баве. Манифестација „Космодром” била је и домаћин многобројним гостима: Факултету техничких наука, компанији Шнајдер електрик, Високој школи за васпитаче из Новог Сада који су се бавили најмлађима и другима.
У једној од зона деца су могла да управљају репрограмираним малим и великим дроновима и роботима, за шта су их обучавали роботичари, прваци Србије и света у тој области. Управо на том месту гужве су биле највеће, јер је интерактиван програм деци увек омиљен. У дугим редовима чекали су родитељи с малишанима, жељни да се ближе упознају са летелицама, посматрају такмичење, уче кроз игру и забаву. – Што се тиче дронова, имамо ФПВ дронове, односно дронови из првог лица, а сведоци смо једине њихове трке која се организује на тврђави, односно неравном терену – рекао је организатор. – На сваких 60 минута присуствовали смо лансирању малих и великих ракета са кин сетовима, које се одвијало у ваздухопловно-космичкој зони, али и спектакуларном лету балона на топао ваздух којим су могли и да лете, под условом да услугу додатно плате власнику балона.
Недалеко од зоне за дронове малишани су пролазили кроз обуку за падобранце, коју им је држала Татјана Јефтић из Ваздухопловног савеза Србије и Аероклуба „Сремска Митровица”. Ово је вежба за падобранце, која им помаже да се при слетању спусте на одређену тачку, а ова дисциплина је, иначе, део падобранских такмичења. Наиме, деца су се, једно по једно, пела на столицу са које су потом скакала удаљ, покушавајући да се спусте у центар великог црног круга.
Зона 10 била је предвиђена за пројекцију Планетаријума на српском и мађарском језику, која се одржавала на сваких 60 минута по групама од 35 особа. Да је интересовање публике за ову активност било велико, доказ су попуњена места непосредно пред сваку пројекцију. Они који би закаснили да да резервишу место, прошетали би тврђавом и обилазили остале садржаје наредних сат времена, а потом се враћали и заузимали слободне столице.
Пред сам крај манифестације, Новосађани и њихови гости имали су прилику да учествују у историјском догађају, шаљући поруке на српском језику у свемир. Из контролне собе под шатором суграђани су могли да дођу и издиктирају поруку до највише 50 карактера, која је потом доспевала у базу и била емитована у космос, приказом комплетног процеса и употребе вештачке интелигенције.
Д. Клашња