СПЦ одбацује све изјаве које релативизују геноцид на територији НДХ
БЕОГРАД: Српска православна црква у потпуности одбацује изјаву, али и све друге сличне изјаве, које релативизују геноцид извршен над Србима, Јеврејима и Ромима на територији Независне државе Хрватске (НДХ), наведено је у саопштењу СПЦ.
Свети архијерејски синод прати медијску кампању коју је, рециклирајући једну стару и потпуно нетачну изјаву о броју српских жртава у геноциду над Србима, Јеврејима и Ромима на територији НДХ, покренуо сарајевски портал, а прихватило на десетине портала, који објављују наслове попут "Мит о 700.000 Срба убијених у Јасеновцу руши управо Српска православна црква".
Како је наведено, историјску истину да је над српским православним народом у НДХ, као и над Јеврејима и Ромима, почињен геноцид, не може порећи никаква лаж.
Истиче се да је Синод СПЦ, чим је епископ славонски Јован пре више година изнео своју приватну процену о броју јасеновачких жртава, Синод СПЦ му је званично, својом одлуком, одузео право да се у јавности оглашава по том питању, знајући унапред да ће извршити замену теза и лично мишљење приказивати као став саме Цркве.
У саопштењу се наводи да је СПЦ вековна будна чуварка аутентичног историјског народног памћења, посебно вечног спомена светих мученика, исповедника и страдалника, због чега се сматра неумесно њу прозивати или од ње тражити да се правда пред самопостављеним цензурама, трибуналима и инквизицијама.
Став Синода је да се утврђивањем историјских чињеница бави историјска наука, заједно са другим потребним научним дисциплинама, а да свештеници треба да се моле Господу за све невине жртве, српске и несрпске, да се моле да се систематско вишегодишње масовно убијање невиних људи, мушкараца, жена и деце, више никад и нигде не понови, као и да негује хришћанску културу сећања.
Синод подсећа на чињеницу да Јасеновац јесте био најмасовније губилиште, али и да на територији НДХ готово да није било града или села у којем није било масовних злочина над православним Србима, у којем није почињен геноцид над српским народом, као и над Јеврејима и Ромима.
Стога, Синод СПЦ истиче да је Јасеновац, са тамошњим манастиром Светог Јована Крститеља, данас изузетно светилиште у нашој Цркви, место молитве, место на коме свети мученици јасеновачки позивају, између осталог, све на покајање и на истинско помирење двају хришћанских народа, православног српског и римокатоличког хрватског.