КОРОНА НЕ ПОСУСТАЈЕ Ерис хара Србијом Епидемиолог др Радовановић открива од чега зависи да ли ће бити на хиљаде заражених дневно
Нова подваријанта омикрон соја ковида-19 “ерис“ регистрована је прошле недеље у Србији. Лекари наводе да код млађих даје благу клиничку слику док у ризик могу доћи хронични болесници, гојазни и старије особе.
Епидемиолог проф. др Зоран Радовановић каже за Курир да имамо пораст броја заражених, али да ово није драматична ситуација.
- Симптоми су доста блажи укључујући и симптоме ериса који се појавио још у фебруару. Претпостављамо и да се се појавити и подваријанта омикрона "пирола" која се још у јулу јавила у Данској. Иако имамо више оболелих, највећи број пацијената који оболи не оде лекару управо због благе клиничке слике - каже проф. др Радовановић и додаје:
- Школска година је почела, долази хладније време, људи су се вратили са летовања у Грчкој где се проширио вирус и као последицу ћемо имати и скок броја оболелих. Међутим, значајно је то што нема преминулих пацијената. Наша популација је прокужена и већина становника је или вакцинисана или је прележала болест и тиме стекла имунитет.
Према његовим речима од 5.647 тестираних прошле недеље смо имали 964 позитивних што је од 15 до 20 одсто узетих брисева.
- Мислим да је број оболелих већи, али са благом клиничком сликом јер нас вакцина штити. Свакако ово не значи да треба да игноришемо пораст броја оболелих, већ морамо да се навикнемо да ћемо деценијама живети с овим вирусом. Најгори период пандемијски талас је прошао, сада имамо ендемоепидемијски ток и то ће стално тако бити - објашњава проф. др Радовановић и додаје:- Сматрам да преко хиљаду оболелих дневно нећемо имати, али опет и то зависи од доста фактора, а један од њих је и појава неке опасније варијанте и реакције вакцине на њу. Добра ствар је што смо за време периода короне променили навике, чешће перемо руке, не боравимо дуго у затвореном простору са пуно људи, луфтирамо просторије, имунизовани смо или смо прележали болест. Све остало је на појединцу. Људи који су старији од 65 година, који су хронични болесници или имају дијабетес свакако треба да се вакцинишу и заштите.
Ипак, наглашава и да са хладнијим временом можемо да очекујемо већи број заражених.
- Незахвално је говорити о томе када можемо да очекујемо пик таласа јер не знамо да ли је код нас присутна и пирола, али ако уопште бројимо можемо да кажемо да је ово најава новог таласа, али нема драматичних епизода. За младе је ипак боље да се чувају и да не оболе јер свака нова епизода болести може да остави неке последице.
Што се тиче симптома ериса, подваринате омикрона, проф. др Радовановић каже да су симптоми у суштини исти као и раније, само је промењена учесталост.
- Листа симптома је велика, али сада су чешћи главобоља, гушобоља, кашаљ и кијавица, а мање има оних тежих симптома попут недостатка даха, губитка чула мириса и укуса или повишене температуре. Нису нестали ти симптоми, али ређе се јављају.
(Kurir.rs)