14°C
20.09.2024.
117.062
104.8191

Кошаркаши Србије УБЕДЉИВО победили Јужни Судан ИДУ У ДРУГУ РУНДУ без пораза (ВИДЕО)

30.08.2023. 11:52 16:22
Извор: Tanjug/AP Photo/Aaron Favila

МАНИЛА: Кошаркашка репрезентација Србије победила је данас селекцију Јужног Судана резултатом 115:83 (30:20, 26:19, 27:26, 32:18) у мечу последњег, трећег кола групе Б на Светском првенству у Манили.

Кошаркаши Србије убедљиво су савладали Јужни Судан, у трећем колу Б групе Светског првенства и у наредну фазу пролазе са прве позиције и максималним учинком од 3–0. Нашу селекцију у новоформираној групи сутра очекује дуел са Италијом и прилика за реванш од пре годину дана, када су управо „азури“ направили изненађење у осмини финала Евробаскета и елиминисали Јокића и другове.

Показали су Африканци у prеthodnom делу турнира да су и те како озбиљна екипа, како шутерски, тако и дефанзивно. Међутим, оголили су „орлови“ у првих пет минута све недостатке ривала, а најзаслужнији за то био је Богдановић. После карактеристичног отварања утакмице Милутинова, ас Атланте преузео је одговорност у нападу, погодио тројку и двојку и улио сигурност екипи. Да предност не буде превисока побринули су се Јужни Суданци, одличним процентима шута са дистанце. Оно што је могло да буде боље у тим моментима била је одбрана нашег тима, који је примио 14 поена за пет минута.

Савршени Јовић задовољан

Репрезентативац Србије Никола Јовић одиграо је савршену утакмицу. Убацио је 25 поена, уз шут из игре 9/9 и био, уз Богдановића, најзаслужнији за победу.

– Није било лако, показали су чврстину од старта, али смо ми добро одговорили. Сви су били сјајни. Уживам, ово је био мој сан, доста ми помажу моји саиграчи. Сви раде одличан посао, зато се налазим у добрим ситуацијама. Идемо на то да добијемо и остале утакмице – истакао је Јовић.

Приближио се ривал тада на минуст два и закомпликовао ситуацију, коју је поправио Никола Јовић тројком, за осми поен у раној фази. Био је добар у нападу, али на другој страни паркета није био на нивоу. Директно преко њега „орлови“ су примили неколико поена и због тога се Јужни Судан држао. Све док Богдановић није одлучио да буде другачије. Поделио је неколико асистенција (укупно четири у првој четвртини) и после тога погодио тројку за плус 10 (30:20), чиме је и закључен тај део игре.

Богдановић очекује неизвеснији наставак турнира

Капитен Србије Богдан Богдановић са 23 поена и девет асистенција одиграо је разноврсну партију и доказао да је у одличној форми пред наставак турнира.

– Ово је била физички најзахтевнија утакмица и драго ми је што смо завршили групу са свим победама. Задовољан сам својом партијом, али тек сад турнир почиње. Против Италије и Доминиканске Републике очекујем неизвеснију утакмицу, завршницу и победу – рекао је Богдановић.

Каку и Куани су са две везане тројке почетком друге четвртине побринули да српски тим не може да се опусти ни на тренутак, пошто су смањили на минус шест. Препознатљивом игром у транзицији наша селекција поново је отишла на двоцифрени плус и поново је Богдановић погодио тројку, овај пут за плус 11. Тиме је натерао селектора Ајвија да тражи тајм–аут. Одласком Богдана на клупу, Јужни Судан покушао је да се приближи, али га је у томе сада спречио Милутинов, који је наставио да доминира у рекету. Ако је афричка екипа и правила проблеме нашем тиму у првих 20 минута, то не може да се каже за трећу четвртину. Никола Јовић и Богдановић распуцали су се на почетку тог дела игре, након чега је било плус 25. Трио Јовић–Милутинов–Богдановић играо је изузетно и био нерешив проблем за Јужни Судан.

Богдан Богдановиц running the show фор Сербиа ?#FIBAWC x #WinForSrbija ?? pic.twitter.com/K73oQid40N

Са високим суфицитом Србија је ушла и у четврту четвртину, а када су Богдан и Маринковић везали тројке, било је јасно какав ће бити епилог. Послао је селектор Пешић на клупу кошаркаша Атланте како би га одморио за наредне изазове, а његови саиграчи су до краја у лаганом ритму задржали предност.

Јужни СуданСрбија 83:115 (20:30, 19:26, 26:27, 18:32)

МАНИЛА: Арена Колосеум, гледалаца: 5.000, судије: Росо (Француска), Баки (Турска) и Нуџам (Либан).

ЈУЖНИ СУДАН: Гејбријел 4, Џоунс 3, Куани 6, Омот 17, Шајок 12, Акут 3, Бар, Деч 5, Денг 10, Каку 21, Маду, Малуач 2.

СРБИЈА: Н. Јовић 25 (9/9 из игре), С. Јовић 4 (13ас), Милутинов 17 (10ск), Богдановић 23 (9ас), Добрић 12, Маринковић 10, Гудурић 11, Аврамовић, Петрушев, Давидовац 8, Ристић 5, Симанић.

Пешић издвојио концентрацију као битан фактор

Селектор Србије Светислав Пешић навео је да је његов састав против Јужног Судана одиграо утакмицу на врхунском нивоу.

– Честитам играчима на приступу, од првог до последњег тренутка. Посебно у транизицији и у одбрани. Играли смо против сјајно физички припремљене екипе која је веома атлетична. Имају јасан концепт игре и била је ово веома занимљива утакмица. Ни мање, ни више, као што сам рекао, свака утакмица је битна, ово је Светско првенство. Важно је победити, али такође је важно искористити овакве утакмице како би напредовали као појединци и као екипа. Били смо веома концентрисани и сада очекујемо важне мечеве – рекао је Пешић.