УСКОРО НОВИ САДРЖАЈИ на Старом Дунаву и Сремским Карловцима, ево шта се спрема
Током јесени на Старом Дунаву у Сремским Карловцима биће настављено уређење започето у летњим месецима у организацији Покрета горана Војводине, који од 2015. године тамо реализује бројне акције како би тај део Специјалног резервата природе „Ковиљско-петроварадински рит“ учинио доступним и интересантним љубитељима природе.
У два наврата након олујног невремена које је у другој половини јула захватило и Сремске Карловце, у склопу волонтерских кампова уклоњено је поломљено и изваљено дрвеће и грање. У томе су најпре учествовали учесници едукативно-волонтерског кампа „Шума зове на акцију“, њих двадесетак, а потом и 23 скауткиње из Велике Британије које други пут у Карловцима уређују Дунавац.
– Дунавац је претрпео велику штету током невремена. Између 30 и 40 поломљених стабала извучено је уз помоћ механизације с тог подручја како би простор поново могао да се користи за шетњу, одмор и рекреацију. Током јесени у оквиру пројекта „Сачувајмо заштићено“ који подржава Програм Уједињених нација за развој (УНДП) наставићемо с радовима на Дунавцу – каже координаторка тог пројекта Душица Миленковић.
По њеним речима, радови у оквиру тог пројекта подељени су у три групе. Прво ће се обављати они којима треба да се минимализују штетни утицаји на природу. У склопу тих радова биће постављене и две инфо-табле како би посетиоци лакше пронашли пут до Старог Дунава. Једна ће бити монтирана на излазу из пешачко-бициклистичког pothodnika, а друга на скретању с долме према Дунавцу.
– Кроз овај пројекат уводимо нове садржаје на Дунавац – објашњава Душица Миленковић. – Десно од садашње учионице у природи направићемо полигон са дрвеним справама за рекреацију и вежбање. Поставићемо и табле са упутствима за употребу.
Други део активности у склопу пројекта, вредног 15.000 долара, односи се на мониторинг станишта и биљних и животињских врста у том делу Ковиљско-петроварадинског рита. Покрет горана Војводине пре неколико година је покренуо испитивање тог типа, а сада ће научници анализирати прикупљене податке.
– На овај начин доћи ћемо до информација о стању рита да бисмо могли да предвидимо промене у будућности – наглашава Душица. – Планирана су хидролошка испитивања и истраживање биљног и животињског света који насељава то станиште.
Постоје добри изгледи да током јесени управљач резерватом „Војводинашуме“ заврши осматрачницу за птице која ће представљати такође нов садржај на Дунавцу.
– У prеthodnom периоду на Дунавцу у склопу бројних активности постављене су две учионице у природи, пет сетова дрвеног мобилијара и исто толико информативно-едукативних табли, три ложишта за роштиљ и канте за отпатке. Направили смо и дрвену капију на улазу. До тренутка када смо почели да уређујемо тај простор, на њега су долазили ретки, јер је био неприступачан. Сада је другачија ситуација. Примећујемо да све више људи овде проводи одређено време шетајући, возећи бицикле...што је и смисао нашег рада на Дунавцу – истиче Душица Миленковић.
Зорица Милосављевић