СВЕТ У СТРАХУ због РАДИОАКТИВНЕ ВОДЕ из "Фукушиме", ево шта је јапански амбасадор ПОРУЧИО
Свет не треба да се брине, а поготову наши суседи, јер Јапан из резервоара хаварисане нуклеарне електране "Фукушима" почиње да испушта само пречишћену, а не контаминирану воду, изјавио је амбасадор Јапана у Београду Акира Имамура.
Он је поводом испуштања ове воде које је почело данас, у интервјуу за Политику истакао да токијска енергетска компанија Тепко, а после хаварије "Фукушиме" 2011. године, воду коју је користила за хлађење оштећених нуклеарних реактора није испуштала у океан већ складиштила у специјалне контејнере.
Према његовим речима за 12 година прикупљено је 1,3 милиона тона те воде и пошто више нема простора за њено даље складиштење, Влада Јапана је 2021. године донела план да се после њеног третирања и разблаживања испусти у море.
Цео процес, који ће бити под будним оком међународних стручњака, потрајаће између 20 и 30 година.
- Ми не испуштамо у Пацифички океан, као што медији пишу, радиокативну, већ воду која је третирана АЛПС методом филтрације. Реч је о напредном систему за одстрањивање нуклида којим се уклања радиокативни материјал из контаминиране воде. Дакле, оно што почињемо да испуштамо у океан није више контаминирана вода, већ пречишћена и разблажена вода која задовољава све међународне релевантне стандарде - рекао је он.
Посебно је указао на чињеницу да вода третирана АЛПС методом која почиње да се постепено испушта задовољава све међународне стандарде и прописане техничке норме због чега је довољно безбедна по људе и животну средину.
Та вода је према његовим речима толико разблажена да у себи садржи мање радиоктивности него у природи.
- Међународна агенција за атомску енергију (ИАЕА) почетком јула предала је извештај премијеру Јапана Фумију Кишиди у коме се каже да је цео процес испуштања воде третиране АЛПС системом урађен у потпуности у складу са релевантним међународним стандардима. ИАЕА закључује да ће испуштање тако третиране воде имати занемарљив радиоактивни утицај на људе и животну средину - рекао је Акира.
Додао је да је тачно да у води остају неки елементи у траговима попут трицијума, радиоактивног изотопа водоника, али да је реч о занемарљивој количини која не може да утиче на људско здравље.
К1инфо/Тањуг