Војвођани обољевају од ХИВ-а, сифилиса, гонореје... 25 НОВОПРИЈАВЉЕНИХ СЛУЧАЈЕВА ПОЛНИХ БОЛЕСТИ У ПОКРАЈИНИ
НОВИ САД: У Војводини је током јула регистровано укупно 25 случајева полно преносивих болести, али је реалан број оболелих вероватно већи, сматрају у Институту за јавно здравље Војводине.
Наиме, иако постоји законска обавеза пријављивања број оболелих од полно преносивих болести, то се ипак не поштује у потпуности, а има и случајева да људи не иду код лекара и не тестирају се.
- У јулу 2023. године није уочен пораст сексуално преносивих болести у односу на prеthodnе месеце 2023. године. Током јула 2023. године регистровано је 25 оболелих: ХИВ инфекција (три особе), сифилис (13 особа), хламидијаза (осам особа) и гонореја (једна особа) – наводе за “Дневник” у Центру за контролу и превенцију болести Института за јавно здравље Војводине.
У овој установи напомињу како се надзор над сексуално преносивим болестима као и осталим заразним болестима обавља на основу пријава заразних болести лекара, како из државних тако и приватних здравствених установа у складу са Законом.
Неретко може да се чује у јавности како је током лета више случајева оболевања од полно преносивих болести, јер су људи током годишњих одмора опуштенији, па се неки упуштају у незаштићене полне односе. Подаци, међутим, показују да се током лета, односно у сезони годишњих одмора, не бележи повећање број оболелих од ових болести.
- Увидом у пријављене случајеве заразних болести током јула 2023. године, у односу на исти месец 2022. године, није уочен пораст броја оболелих од сексуално преносивих инфекција на територији АП Војводине. Сексуално преносиве болести се региструју континуирано током целе године и њихов број доминантно зависи од заинтересованости особа да се тестирају – објашњавају у Центру за контролу и превенцију болести Института.
Иако би превенција сексуално преносивих инфекција могла бити ефикасна када би се примењивале индивидуалне мере заштите, ове инфекције и даље остају значајна патологија становништва.
- Може се претпоставити да је реалан број оболелих од ових болести већи у односу на регистроване случајеве и да је субрегистрација сексуално преносивих инфекција већа у односу на друге заразне болести – сматрају у Институту.
Наглашавају да су разлози тога делом последица карактеристика ових болести, као и постојање одређеног степена стигматизације, а делом и што се након постављања дијагнозе неке из групе ових инфекција оне не пријаве увек.
Љ. Петровић