МИСТЕРИЈА ОРХИДСКОГ ЈЕЗЕРА: Тврђава под водом, најстарија у Европи
Под тиркизним водама Охридског језера, научници су открили мистериозно насеље које би могло да припада једној од најранијих седелачких заједница у Европи.
Међутим, појавила се мистерија – становници тог насеља заштитили су се „тврђавом” од одбрамбених шиљака, а археолозима још није јасно зашто.
На делу албанске обале језера пре 8.000 година налазило се насеље са кућама на стубовима, а археолози верују да је то најстарије село до сада пронађено на обали језера у Европи. "Ово насеље је неколико стотина година старије од раније познатих језерских насеља у медитеранским и алпским регионима. Према нашим сазнањима, најстарије је у Европи", рекао је за АФП археолог Алберт Хафнер са швајцарског Универзитета у Берну.
„Да би се овако заштитили, морали су да посеку шуму“
Хафнер и његов тим швајцарских и албанских археолога провели су последње четири године ископавајући у Лину на албанској страни Охридског језера, које се протеже преко планинске границе између Северне Македоније и Албаније. Верују да је у античком насељу живело између 200 и 500 људи, који су градили куће на стубовима изнад површине самог језера или на подручјима која су редовно плавила.
Током недавног роњења, стручњаци су открили доказе који указују на то да је насеље било утврђено хиљадама шиљатих трупаца коришћених као одбрамбена барикада. „Да би се овако заштитили, морали су да посеку шуму“, рекао је Хафнер.
Наиме, на локалитету на дну језера пронађено је приближно 100.000 таквих шиљака. Зашто су древни сељани изградили тако велику одбрамбену структуру? Археолози још увек не знају одговор на ово питање.
Охридско језеро је једно од најстаријих језера на свету и постоји више од милион година. Стари становници овог краја вероватно су се бавили земљорадњом и сточарством. „Пронашли смо различита семена, биљке и кости дивљих и домаћих животиња“, рекао је албански археолог Илир Ђепали.