ШАМПИОН ТРАЖИ ПРАВДУ Милорад Чавић на суду са Пливачким савезом Србије, а упутио је и поруку Вучићу
Пре тачно 15 година у Пекингу одиграла се можда и најузбудљивија трка у историји пливања на Олимпијским играма. Србин Милорад Чавић и Американац Мајкл Фелпс борили су се за златну медаљу у финалу на 100 метара делфин. Очи су рекле да је победио Чавић, семафор је показао да је Американац славио за стотинку на запрепашћење свих у чувеној „Воденој коцки” и милијарду оних који су у преносу пратили трку два пливачка титана.
Касније се о свему огласила и „Омега“, званични мерач времена, која у образложењу написала „да је Чавић раније дотакао зид, али да његов додир није био довољно јак да активира сензор и да је зато славио Фелпс“.
Иако је званично био други, за све у отаџбини је био шампион. Дочекан је Милорад Чавић на чувеном балкону Скупштине града Београда, где се због њега окупило више од 50 хиљада људи. Био је то дочек какав никада ниједан пливач није доживео, нити ће вероватно икада доживети на кугли земаљској.
Међутим, 15 година касније, један од највећих спортиста кога је ова земља икада имала, вишеструки шампион Европе и света, планетарни и континетални рекордер огласио се објавом, која је најмање слављеничка.
„Година прође, дан никад. Био је у Лаушевић у праву када је рекао да је Србија 'земља где се у свему касни. Само се умире пре времена'“.
А онда је Чавић у наставку поделио своју муку.
„Фун фацт: да ли знате да сам захваљујући пливачком савезу остао без две награде из 2008. године и да се још мало пет година пеглам са истим савезом за своје Национално Спортско Признање? Видимо се на Суду у новембру, PSS. #Obraz као ђон“.
На крају се прослављени ас обратио Министарству спорта и председнику Србије.
„@omladina и спорт и @avucic, праведно би било да интервенишете макар 3%“.
Контактирали смо Милорада Чавића, који је за Спорт клуб кратко рекао.
„Долазим у новембру у Србију на рочиште са Пливачким савезом Србије. Морам пред судом да тражим оно што ми припада“
Поред олимпијског сребра у Пекингу, Милорад Чавић је био светски шампион на 50 делфин и вицешампион планете на 100 делфин у Риму 2009. године. Европски првак је био на 50 делфин у Ајндховену и на дупло дужој деоници у Дебрецину 2012. године.
Био је власник европског рекорда на 100 делфин (49,95), пуних 12 година, док га на Олимпијским играма у Токију није поправио Мађар Кристоф Милак (49,68). И данас је власник националних рекорда Србије на 50 и 100 делфин.
Каријеру је окончао у Лондону на Олимпијским играма 2012. године, када је освојио четврто место у финалу. Био је то огроман успех, с обзиром да је 2010.године имао тешку операцију леђа и било је питање да ли ће више икада скочити у базен.
„То је можда моја највећа победа”, говорио је Чавић својевремено.