broken clouds
-1°C
25.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9977
usd
111.7457
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ДИЈАБЕТИЧАРИ МОГУ ДА ОДАХНУ Након повлачење хуманих инсулина ДОСТУПНА САВРЕМЕНИЈА ТЕРАПИЈА

07.08.2023. 08:52 08:59
Пише:
Фото: Pixabay.com

Немали број оболелих од дијабетеса забринула је недавна вест да компанија Санофи, чији представник у Србији је фирма Амикус доо, глобално престаје са производњом хуманих инсулина и прелази на аналогне. Пацијенти су се питали како ће да наставе терапију, која њима значи живот, као и на који начин ће прећи на другу врсту инсулина, те како ће други лек утицати на лечење болести. Стручњаци, међутим, поручују да нема бојазни, те да се са аналогним инсулинима чак постижу бољи резултати у лечењу.

Фармацеут у Фармацеутској комори Србије, која је и саветник за дијабетес, Татјана Милошевић каже за “Дневник” да Фармацеутска комора има радну групу која се бави  услугом саветовања пацијената са дијабетесом и прати сва дешавања у овој области.

- У јулу компанија Амикус СРБ д.о.о., у својству носиоца дозволе за стављање лека у промет у Србији, је послала писмо здравственим радницима  са детаљним информацијама о одлуци да сузи дијапазон инсулинских терапија и да прекине производњу и снабдевање тржишта хуманим инсулинима. У писму је објашњено да је циљ компаније да појача производњу инсулинских аналога, чиме би се обезбедила већа ефикасност и континуитет у снабдевању пацијената којима су потребни инсулини.  Комора је ово писмо проследила свим саветницима за дијабетес и на тај начин их припремила за бројна питања пацијената која ће се појавити током промене терапије – казала је Милошевић и напоменула како за сада остале компаније, које снабдевају тржиште инсулинима, нису најавиле промену која би се односила на престанак производње хуманих инсулина.

Фармацеут у Фармацеутској комори Србије, која је и саветник за дијабетес, Татјана Милошевић, каже за „Дневник” да Фармацеутска комора има радну групу која се бави  услугом саветовања пацијената са  дијабетесом и прати сва дешавања у овој области

На питање који инсулини су бољи за пацијенте, аналогни или хумани, Милошевић објашњава да је концепт инсулинских аналога развијен 1989. године и он подразумева модификацију молекуле инсулина у циљу побољшања карактеристика лека.

- Свакако аналози представљају савременију терапију у односу на хумане инсулине – поручује ова фармацеуткиња.

Према њеним речима, инсулински аналози имају другачију абсорпцију, дистрибуцију, метаболизам и екскрецију у односу на хумане инсулине. Они се свакодневно развијају са циљем да се што више приближе физиолошком моделу секреције инсулина.


Позитивно искуство пацијената

Новосађанка која од детињства има дијабетес испричала нам је да је годинама добијала терапију хуманим инсулинима, али је два пута пала у хипогликемију, те су је спасавали у Ургентном центру.

- Цео живот сама себи дајем инсулин и никада нисам имала проблем са дозирањем. Међутим, након тих падова у хипогликемију ми је докторка променила терапшију и од тада сам на аналогним инсулинима. Ниједном нисам имала хипогликемију и добро сам - поделила је своје искуство ова жена.


- Поред тога што имитирају физиолошку инсулинску секрецију боље од хуманих инсулина, инсулински аналози имају и друга повољна дејства. Аналози постижу боље циљне вредности гликемије, са мањим бројем хипогликемија. Лакше се дозирају, дејство им је равномерно и предвидиво. Важно је напоменути да  доводе до мањег пораста у телесној тежини, што је изузетно значајно посебно за гојазне дијабетичаре – истакла је Милошевић.

Сматра да пацијенти немају баш никакав разлог за бригу и напомиње да је компанија  Санофи у поменутом писму дала детаљно упутство како треба да поступе здравствени радници, лекари и фармацеути, када имају пацијента на терапији једним од три хумана инсулина која се повлаче.

- Од тренутка када је допис послат нови пацијенти се више неће уводити на хумане инсулине ове компаније. Дат је тачан преглед до када ће ови инсулини бити доступни на нашем тржишту што пружа могућност да лекар са сваким пацијентом направи индивидуални план даљег лечења, прелазак на хумани инсулин неке друге компаније или на аналог команије Санофи. При замени инсулина може бити потребно пажљиво праћење нивоа глукозе у крви, али то не може да представља проблем, посебно оним пацијентима који у апотеци имају свог саветника за дијабетес – закључила је Милошевић.

Љ. Петровић

Пише:
Пошаљите коментар
Више од 1,3 милијарде људи ће имати ДИЈАБЕТЕС до 2050. године

Више од 1,3 милијарде људи ће имати ДИЈАБЕТЕС до 2050. године

23.06.2023. 09:08 09:10
Александар Радетић КОНТРОЛИШЕ НИВО ШЕЋЕРА милиона оболелих од дијабетеса ШИРОМ СВЕТА

Александар Радетић КОНТРОЛИШЕ НИВО ШЕЋЕРА милиона оболелих од дијабетеса ШИРОМ СВЕТА

17.07.2023. 12:54 13:03