clear sky
13°C
05.11.2024.
Нови Сад
eur
117.0166
usd
107.3645
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Дистрикт је већ сад центар креативних индустрија

06.08.2023. 12:16 12:41
Пише:
Фото: В. Величковић

Ако би нам неко 2018. године показао слику данашњег Дистрикта, вероватно би нам било тешко да поверујемо да ће локација на обали Дунава доживети такву трансформацију.

Међутим, пет година касније, старе фабрике, оронули и небезбедни простори, постали су, како су неки од уметника и посетиоца коментарисали – мали Берлин. Од свега 3 одсто простора који су били намењени култури и забави, данас је то простор који претендује да својих око 11 хиљада квадрата у потпуности посвети култури, уметности и креативним индустријама.

Идеја о претварању Дистрикта у нови епицентар културе и уметности дешавала се паралелно са захтевном обновом, покренутом у оквиру пројекта „Нови Сад – Европска престоница културе“, па се тако са догађајима и различитим активностима није чекало, а Дистрикт је, и пре завршетка радова, који и даље трају, постао препознатљива локација, са којом су се Новосађани и Новосађанке већ саживели.

Тим Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом, која је тренутно најмлађи „становник“, сматра да је Дистрикт већ постао центар креативних индустрија у Новом Саду, те да његова будућност наставља у том смеру.

Отворена врата за цивилно друштво

Канцеларија, која је основана у децембру 2021. године, почела је са радом баш у години титуле Европске престонице културе, а исте године уселила се у простор који су добили у Дистрикту.

- Простор у којем боравимо је простран, светао, окружен собним биљкама, подељен на два нивоу, где горњи део користимо искључиво као службене канцеларије и радни простор, а доњи део за реализовање сопствених, али и активности осталих организација - објашњавају испред Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом. - Наша Канцеларија са једне стране излази на Булевар деспота Стефана, а са друге стране имамо поглед на Кеј. Предност локације у којој се налазимо је приступачност улице, близина паркинга, Штранда и Лиманског парка. Субјективно, рекли бисмо да се налазимо у најлепшем и најурбанијем делу Града. Када бисмо споменули мане, само смо мало нестрпљиви око завршетка грађевинских радова осталих објеката у Дистрикту, како бисмо несметано у потпуности уживали у амбијенту и разним активностима.

Канцеларија је настала у циљу укључивања организација цивилног друштва у дијалог и партнерски однос са институцијама Града Новог Сада, која се заснива на сталној, транспарентној и структурисаној комуникацији и редовној размени искустава, информација и мишљења.

Како наводе, активности којима се бави Канцеларија су иницирање дијалога са цивилним друштвом о питањима од заједничког интереса у локалној заједници, учешће у припреми и праћењу спровођења стратешких докумената који се односе на стварање подстицајног окружења за развој цивилног друштва, прописа и других аката којима се уређује положај удружења и других организација цивилног друштва као темеља изградње демократског, инклузивног и солидарног друштва. 

- Споменули бисмо и припрему збирних извештаја који се достављају надлежној градској управи Града Новог Сада о утрошку средстава која су као подршка пројектним и програмским активностима обезбеђена и исплаћена удружењима и другим организацијама цивилног друштва из средстава buyеta Града Новог Сада. Укључене су и активности анализе ефеката и резултата који су остварени кроз реализацију програма и пројеката који су финансирани и суфинансирани средствима из буџета Града Новог Сада, објашњавају из Канцеларије, додајући да њихова свакодневна динамика активности обухвата организовање округлих столова и конференција, прикупљање и дистрибуирање информација од значаја за рад удружења и других организација цивилног друштва у локалној заједници.

Поред тога, њихов задатак је и обављање стручних послова у вези са сарадњом и разменом искустава са сличним институцијама у земљи, региону, земљама Европске уније и свету, али и промоција послова који су у вези са развојем и сарадњом са цивилним друштвом.


Мултифункционални центар „Ложионица“

- Истакнули бисмо пројекат креативно - иновативног мултифункционалног центра „Ложионица“, који ће од бивше окретнице за парне локомотиве бити реконструисан у вишенаменски центар, место окупљања креативних и иновативних људи различитих профила креативних индустрија - наводи тим Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом. - Радује нас што ће и Београд имати свој Дистрикт, а до тада вас све позивамо да нас обиђете у Новом Саду и нашем омиљеном Дистрикту.


Инспиративно окружење за рад

Уз Канцеларију, у Дистрикту су за сада смештени и Француски институт, ОПЕНС, Атеље 61, слободни уметници, као и Студентски културни центар Нови Сад, који су већ „староседеоци“ Дистрикта. Све организације истичу одличну сарадњу са комшијама, као и да је то кључна ствар за добро функционисање простора какав је Дистрикт.

- Поред нас се налази Француски институт, са којима имамо сјајну комуникацију и сарадњу. Такође, негујемо квалитетне односе и са осталим учесницима и корисницима комшијских простора са намером: да користимо и уживамо у свим бенефитима Дистрикта - кажу из Канцеларије.

Према њиховим речима, формирање таквог простора, са таквом наменом, отвара могућности не само за различите актере са културне и креативне сцене града, већ и за развој туризма, али и економију.

- Трансформација индустријског наслеђа у просторе намењене култури, уметности и другим сферама постаје све значајнија у многим градовима, укључујући и наш Нови Сад. Обнова индустријских зграда чува историјску вредност и наслеђе града. Тиме се чува део прошлости и омогућава да се индустријске структуре користе на креативан и функционалан начин. Стварање креативних дистрикта или културних центара у овим просторима пружа нове могућности за уметнике, дизајнере, музичаре и друге креативне професионалце. Ти простори постају инспиративна окружења за њихов рад и подстичу размену идеја и сарадњу међу уметницима. Осим тога, креативни дистрикти често привлаче посетиоце и туристе, што има позитиван утицај на локалну економију. Они постају културна одредишта која обогаћују градску понуду и доприносе развоју туризма - истиче тим Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом.

Б. Павковић

фото: ЕПК, В. Величковић

 

Пише:
Пошаљите коментар