ТАЈФУНИ, ПОЖАРИ, ЗЕМЉОТРЕСИ: Кина због климе у ЕКОНОМСКОМ ПРОБЛЕМУ
ПЕКИНГ: Директни економски губици Кине порасли су на 41,18 милијарди јуана (5,74 милијарде долара) у јулу, што је више него у периоду од јануара до јуна заједно, услед природних катастрофа и тешких временских прилика, када су два снажна тајфуна погодила земљу за месец дана.
Утицај поплава, иако је уобичајен у Кини лети, ове године постао је још израженији, погађајући више од седам милиона људи широм земље у јулу, када су Пекинг погодиле најгоре кише икад за 140 година, преноси Ројтерс.
Падавине у североисточним провинцијама могле би бити за 50 одсто веће него што је уобичајено у августу, упозорили су кинески метеоролози.
Провинцију Шандонг на истоку Кине, иначе, ноћас је погодио земљотрес јачине 5,5 степени Рухтерове скале, у којем је повређена 21 особа, а 126 објеката је срушено, пренела је државна ТВ CCTV.
Земљотрес, који је био на дубини од 10 километара потресао је у суботу рано ујутру по локалном времену округ Пингјуан, у градском подручју Дежуа, саопштено је из кинеског Центра за земљотресе, пренео је Ројтерс.
Железничка компанија Чајна Релвеј Груп обуставила је због земљотреса неке линије, укључујући саобраћај на релацијама Пекинг-Шангај и Пекинг-Ковлун.
Јулски губици због тајфуна Талим, који је погодио југ Кине средином месеца износе 2,61 милијарду јуана, док губици од разорнијег тајфуна Доксури чији се утицај и даље осећа на североистоку Кине, достигли су 14,74 милијарди јуана, саопштило је Министарство за ванредне ситуације.
Укупни губици, увећани штетом од поплава у југозападној и северозападној Кини, далеко су премашили 38,23 милијарде јуана у првој половини 2023. године.
У северној провинцији Хебеј, преко 1,2 милиона људи је евакуисано од среде због поплава изазваних обилним падавинама.
У лучком граду Тјенђин, локалне власти су евакуисале око 66.000 људи.
Главни кинески економски планер у петак је издвојио додатних 100 милиона јуана за подршку опоравку након катастрофе за Тјенђин и Хебеј.