ТЕМА „ДНЕВНИКА” Базени, спортске хале, стадиони и спа центри ВЕЛИКИ ПРОЈЕКТИ ПОКРЕЋУ РАЗВОЈ ВОЈВОЂАНСКОГ СПОРТА (ФОТО)
НОВИ САД: У протеклом периоду Покрајинска влада издвојила је значајне суме новца за бројне велике пројекте из области спорта - за изградњу базена, хала, уређење стадиона и друге спортске инфраструктуре. Председник Покрајинске владе Игор Мировић је на Инстраграму објавио да изградња базена и спа центра у Новом Бечеју траје већ више од шест месеци и одвија се према плану.
- Надам се да ћемо у другој половини наредне године завршити овај важан посао за све Новобечејце и будуће госте те општине - написао је Мировић. - Покрајинска влада улаже у спортску инфраструктуру и до краја ове године завршићемо реконструкцију стадиона у Зрењанину, изградњу спортске сале у Црепаји, гради се хала и у Новом Кнежевцу и припремају пројекти у другим општинама. Очекујем да наредних дана почне изградња спортске сале за Гимназију „Лаза Костић" у Новом Саду и свеобухватна реконструкција Универзитетског спортског центра - популарног Ђачког игралишта у новосадском Кампусу. Спортисти у свим деловима Војводине имаће, уверен сам, много боље услове за развој и такмичења када ове и друге објекте изградимо и модернизујемо.
Када је реч о новосадским инвестицијама питање је дана када ће почети реализација битног пројеката за спортисте и младе рекреативце - изградња спортске сале у дворишту Гимназије „Лаза Костић", на Телепу у Новом Саду. Пројекат је у покрајинском buyеtu окарактерисан као „један од најзначајнијих улагања за 2023. годину" који ће Покрајинска влада и Град Нови Сад заједно реализовати. Како је Мировић истакао реч је о изузетном архитектонском решењем Бироа ДБА из Новог Сада, који плени оригиналношћу и да ће значити пуно спортистима, деци и омладини Лимана и Телепа, а посебно ученицима гимназије.
Пливање и рекреација за Новобечејце
У склопу комплекса новобечејског базена, који се гради крај стадиона, биће пливачки и рекреациони базен. У плану је да се у том објекту оганизује школа пливања за најмлађе, а базен ће бити доступан свим мештанима и гостима те средњобанатске општине. Челници општине су казали да су се за изградњу базена одлучили пре свега да би деца с територије општине могли да похађају школу пливања, али и да одрасли имају простор где ће се опустити током зиме, с обзиром на то да је објекат замишљен слично спа центру
Згради млекаре, који се налази крај градилишта, а који је део индустриског наслеђа, биће срушен, јер према процени стручњака, темељи су у врло лошем стању и не може бити сачуван.
Покрајинска влада је, преко Управе за капитална улагања Војводине, издвојила 174.000.000 динара за финансирање пројекта изградње фискултурне сале са пратећим садржајима. У функционалном и обликовном погледу, објекат ће чине четири целине: улазни хол са кантином, учионице, свлачионице и фискултурна сала. Фискултурна сала биће изграђена у оквиру комплекса школе, у делу где се сада налази избетониран терен за мали фудбал и тенис. Пројектом је предвиђено да се сала простире на 1.801,72 квадратних метара и да буде намењена за одржавању часова физичког васпитања гимназијалаца. Димензије сале биће оквирно 44 метара са 22 метара, са тереном за рукомет, кошарку и одбојку, биће приземна и прилагођена особама са отежаним кретањем.
На Другом крају града, на Ђачком игралишту на Лиману, постављена је нова тартан стаза, у плану је постављање рефлектора, обнова малих терена и просторија ФК „Индекс". Посао би требао бити завршен до караја године, а након тога, 2024. године да почну припреме за изградњу новог објеката Завода за спорт и медицину спорта.
Градски стадион у Карађорђевом парку у Зрењанину до краја године засијаће новим сјајем и постати репрезентативан спортски објекат на ком ће моћи да се одржавају међународна атлетска такмичења и фудбалски мечеви. Реконструкција стадиона дошла у последњи час, јер да се ништа није урадило, тај спортски објекат би за коју годину био за рушење. Покрајинска влада обезбедила је, преко Управе за капитална улагања Војводине, 250 милиона динара за другу фазу реконструкције стадиона у Зрењанину, чиме ће тај град добити стадион по УЕФА стандардима, капацитета 8.000 места, што ће омогућити да се организују и међународна атлетска такмичења и фудбалски мечеви. У склопу радова обновљен је фудбалски терен, реновиране су свлачионице, трибина и зид око стадиона, постава се други ниво расвете за одигравање фудбалских утакмица, а биће реконструисане приступне саобраћајнице и проширен паркинг.
Највећа инвестиција у Црепаји
Након што је стара нефункционална хала срушена у општини Ковачица, у Црепаји, је у току изградња нове хале, највећег инфраструктурног пројекта у области спорта на територији те банатске општине.
Њеном изградњом општина Ковачица и Црепаја добиће нову мултифункционалну халу која ће дати значајн допринос развоју спорта у сеоској средини. Укупна вредност инвестиције је већа од 360 милиона динара, како је раније наведено.
Нови Кнежевац спада у малобројне општине у којима никада није саграђена спортска хала иако се та локална самоуправа може похвалити са више од 15 спортских клубова и великим бројем деце која се рекреативно баве спортом, а која током зимских месеци немају где да тренирају. Успешно раде рукометни, кошаркашки, стонотенисерски и чак шест фудбалских клубова, али да би постизали боље резултате и да би се пласирали у више рангове такмичења недостају им адекватни услови за тренажни процес. То ће се ускоро променити пошто је изградња хале почела пролетос. Пројекат је вредан 638,7 милиона динара и предвиђена је изградња објекта површине 2.163 квадратна метра, капацитета 450 седећих места, намењеног за рукомет, кошарку, одбојку, тенис, борилачке и друге спортове. Поред спортских терена, планирана је и изградња трибина за гледаоце, портирнице са билетарницом, лекарске собе, теретане, свлачионице са припадајућим купатилима, као и техничких и помоћних просторија.
Силвиа Ковач