ШТРБАЦ: У Олуји НЕСТАЛЕ или УБИЈЕНЕ 1.893 особе, „ТИХИ ЕГЗОДУС“ траје и дан данас
БЕОГРАД: Председник документационо-информационог центра "Веритас" Саво Штрбац рекао је да су према подацима те организације у војно-полицијској акцији "Олуја" која је почела 4. августа 1995. године 1893 особе погинуле или нестале, а да је међу њима више од 65 одсто цивила и 29 одсто жена.
Ти бројеви су веома упечатљиви када су у питању цивили и жене, а у просеку и код Хрвата и Срба у ратовима деведесетих. Када је у питању бивша Хрватска и бивша Република Српска Крајина око 38 одсто цивила је у укупном броју жртава и око 14 одсто жена. Када је у питању операција 'Олуја' учешће настрадалих жена у укупном броју жртава је већи, као и удео цивила, рекао је Штрбац за Танјуг.
Он је истакао да је тачно једна трећина, односно 631 случај нерешен, и да се те особе воде као нестале, а да је међу њима и већи проценат цивила - чак 75 одсто и 51 одсто жена.
То су најкритичније категорије када су у питању ратни злочини, јер је по Женевској конвенцији убиство цивила, жена, деце као и заробљених војника који су престали да пружају отпор ратни злочин, навео је Штрбац.
Он је додао да је поред великог броја жртава током "Олује" комплетно девастирана терирорија Баније, Кордуна, Лике и Северне Далмације.
Најпре опљачкана, па попаљена и минирана. Међународне организације су до краја те 1995. године изашле са пописом од око 22.000 уништених објеката. Али није то, то. Много је више од тога, навео је Штрбац.
Он је рекао да је на основу података које је прикупио “Веритас” током "Олује" протерано више од 220.000 људи и оценио да “тихи егзодус” траје и дан данас.
Оно што је остало и што се у међувремену вратило одлази. Ми смо имали мало јачи повратак од 2000-2003, а онда је застао. А од кад је ушла Хрватска у ЕУ на једног српског повратника пет или шест је напустило Хрватску”, нагласио је Штрбац.
Подсетио је да је 1991. године на тада спроведеном попису становништа у Хрватској живело око 582 000 Срба и да су чинили 12,2 процента у укупној популацији Хрватске, а да је било и око 106 000 оних који су се изјаснили као Југословени, а да је међу њима био највећи број Срба.
У Хрватској је било више од 700 хиљада Срба, а сад на попису - подаци су објављени на јесен прошле године, број Срба је сведен на 3,2 процента у укупном уделу популације - око 126 000, а југословени су нестали, а ако се неко и попише то је на нивоу статистичке грешке, закључио је Штрбац.